INVESINVESTCO

🇹🇷 BİST
677.50
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
49/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
17/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺499.5
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
100/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (100/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 14 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺9.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+729.7 arttı (₺1.1B → ₺9.0B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+476.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+731.1 arttı (₺1.3B → ₺10.5B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+417.9 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %86.0. Her 100₺ satıştan 86₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺7M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 20.15x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺9.0B) ama FCF negatif (-₺75M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+722.2 arttı (₺1.3B → ₺10.5B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.3. Makul değerleme aralığında.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %31.9. Sermaye verimli kullanılıyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+675.3 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+676.6 arttı. Gerçek büyüme var.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+40.2 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-46.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Çok Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%61.9
VaR 95% ?
%6.04
daily max loss
VaR 99% ?
%8.70
daily max loss
CVaR 95% ?
%9.11
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%39.3
03.11.2025 → 25.11.2025
Skewness ?
-0.14
Parametrik%6.04
Historik%6.15
Cornish-Fisher%6.11
Return Distribution
Valuation
Potential?
-38.1%
ROIC ?
28.4%
DCF Value ?
93.15
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+729.7 artarak 9.0B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+476.5
Hasılat çeyreklik %+731.1 büyüdü (10.5B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+417.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %100.0
Net kâr marjı yüksek: %86.0
FAVÖK çeyreklik %+722.2 büyüdü (10.5B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %100.3
Toplam borç: 0 TL
Net nakit pozisyonunda: -6.6M TL (borçsuz)
Cari oran güçlü: 20.15x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-63.1 azaldı → 6.6M TL
İşletme nakit akışı negatif: -75.3M TL
Serbest nakit akışı negatif: -75.3M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE yüksek: %23.8 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA güçlü: %20.8 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %+40.2 büyüdü → 43.2B TL
Özkaynak %+40.2 arttı → 37.8B TL
İşletme kârı pozitif: 10.4B TL
İşletme kârı büyüme: %+737.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 363.6x (Faiz: 28.8M TL)
Ödenmiş sermaye: 187.5M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.4B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+39.9
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-8.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 737.41 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %11
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %675.3 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %676.6 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 24 çeyrekte %1190 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %95.1 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺9.0B ₺9.0B %+675.3 ₺10.5B ₺10.5B %95.1
2026/3 %31 ×1.07 ₺1.1B ₺1.2B %+15.6 ₺1.3B ₺1.3B %16.1
2025/12 %31 ×1.18 ₺-852M ₺-1.0B %-174.5 ₺-73M ₺-86M %-14.5
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.1B ₺1.3B %-34.6 ₺2M ₺3M %18.8
2025/6 %35 ×1.32 ₺1.6B ₺2.1B %-67.5 ₺2.0B ₺2.7B %30.3
2025/3 %38 ×1.40 ₺-4.5B ₺-6.3B %-251.3 ₺0 ₺0 %-99.5
2024/12 %44 ×1.54 ₺-2.7B ₺-4.2B %-197.9 ₺-1.7B ₺-2.6B %-42.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺-2.6B ₺-4.3B %-162.4 — — %-48.9
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %86.0
Net kâr marjı %86.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %31.9
ROE %31.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %100.3
FAVÖK marjı %100.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %100.0
Hasılat başına brüt kâr %100.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 12.3x Sector: 11.4x
F/K 12.3x — sektör medyanının (11.4x) %8 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 3.36x Sector: 1.28x
PD/DD 3.36x — sektör medyanının %163 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 10.1x Sector: 6.5x
EV/EBITDA 10.1x — sektör medyanının (6.5x) %55 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 20.15x
Cari oran 20.15x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 208.8x
Faiz karşılama 208.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+417.9
Hasılat yıllık %417.9 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+476.5
Net kâr yıllık %476.5 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 4.8B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -1.8B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
49/100
Orta düzey sağlamlık (49/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-38.1%
Eksi %38.1 beklenen değer (419.26) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 850.57 | PD/DD hedefi: 290.83 | EV/EBITDA hedefi: 436.25 | DCF hedefi: 169.38
Damodaran Değerleme
17/100
Düşük Damodaran skoru (17/100). ROIC (%28.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 208.8x — güçlü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 62/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%28.4
ROIC (%28.4) sermaye maliyetinin (40.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %40.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
93.15
DCF (93.15) güncel fiyatın %86.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 677.50
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺499.5
Güncel fiyat Graham değerinin %26.3 üzerinde (₺499.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
12.3x vs 11.4x
Sektör medyanının %8 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.36x vs 1.28x
Sektörden %163 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.1x vs 6.5x
Sektörden %55 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%28.4 vs %40.0 WACC
ROIC 11.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (677.50), TRAMA-99 çizgisinin %8.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 677.50
TRAMA: 737.41
Difference: %-8.1
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

INVES — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.