INGRMINGRAM MİCRO BİLİŞİM SİSTEMLERİ

🇹🇷 BİST
270.25
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
27/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
27/100
Dalio Risk ?
23/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -5.6716 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Active Metric?
2/4
Confidence?
51%
Lothien Robustness Summary
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 7 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺29M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+407.2 arttı (-₺10M → ₺29M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+127.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+20.2 arttı (₺8.0B → ₺9.6B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+82.5 arttı. Şirket büyüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.3. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.76x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺108M) kârın %368'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+262.9 arttı (₺162M → ₺586M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 24.1. Pahalı değerleme.
Düşük ROE
ROE: %0.0. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 27/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı zayıf görünüyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+187.1 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-29.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%45.0
VaR 95% ?
%4.78
daily max loss
VaR 99% ?
%6.71
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.83
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%47.7
14.05.2026 → 16.10.2026
Skewness ?
0.72
Parametrik%4.78
Historik%4.10
Cornish-Fisher%4.02
Return Distribution
Valuation
Potential?
-35.2%
ROIC ?
7.4%
Debt Cycle?
Daralma
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+407.2 artarak 29.4M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+127.3
Hasılat çeyreklik %+20.2 büyüdü (9.6B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+82.5)
Brüt kâr marjı düşük: %6.1
Brüt marj değişimi: %+1.1 puan
Net kâr marjı düşük: %0.3
FAVÖK çeyreklik %+262.9 büyüdü (586.4M TL)
FAVÖK marjı düşük: %6.1
Toplam borç: 6.0B TL
Net borç: 5.9B TL
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.81x
Cari oran: 1.35x — yeterli likidite
Nakit %+116.1 arttı → 113.7M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 108.4M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 108.1M TL
ROE düşük: %1.4
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar %+10.7 büyüdü → 17.6B TL
Özkaynak %+6.4 arttı → 2.1B TL
İşletme kârı pozitif: 260.6M TL
İşletme kârı büyüme: %+80.4
Ödenmiş sermaye: 24.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.5B TL
CAPEX: 314,280 TL (Hasılatın %0.0'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-30.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 390.73 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %98'i
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %187.1 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %12.3 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺29M ₺29M %+187.1 ₺9.6B ₺9.6B %5.5
2026/3 %31 ×1.07 ₺-10M ₺-10M %-114.7 ₺8.0B ₺8.5B %-1.9
2025/12 %31 ×1.18 ₺-59M ₺-70M %-241.0 ₺9.4B ₺11.1B %-12.2
2025/9 %33 ×1.23 ₺40M ₺49M %-65.2 ₺6.5B ₺7.9B %8.1
2025/6 %35 ×1.32 ₺-108M ₺-142M %-702.9 ₺5.2B ₺6.9B %-23.0
2025/3 %38 ×1.40 ₺-17M ₺-24M %-113.7 ₺6.1B ₺8.5B %-3.6
2024/12 %44 ×1.54 ₺111M ₺172M %+129.5 ₺14.5B ₺22.4B %19.3
2024/9 %49 ×1.64 ₺46M ₺75M %+106.3 ₺4.1B ₺6.7B %11.1
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %0.3
Net kâr marjı %0.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %0.0
ROE %0.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %6.1
FAVÖK marjı %6.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %6.1
Hasılat başına brüt kâr %6.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-0.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-0.1'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 100.0x Sector: 14.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (14.2x) %604 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.05x Sector: 1.57x
PD/DD 3.05x — sektör medyanının %94 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 24.1x Sector: 6.0x
EV/EBITDA 24.1x — sektör medyanının (6.0x) %300 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.35x
Cari oran 1.35x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 11.7x
Net Borç/EBITDA 11.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 2.81x
Borç/Özkaynak 2.81x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 1.3x
Faiz karşılama 1.3x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+82.5
Hasılat yıllık %82.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+127.3
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 43.0M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -19.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
27/100
Zayıf sağlamlık (27/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-35.2%
Eksi %35.2 beklenen değer (175.20) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 140.82 | EV/EBITDA hedefi: 67.62
Damodaran Değerleme
27/100
Düşük Damodaran skoru (27/100). ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
23/100
Yüksek borç riski (23/100). Faiz karşılama oranı 1.3x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 11.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 0/100 | Borç Servis: 51/100 | Kalite: 34/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.4
ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin (26.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %26.2
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -5.6716 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
100.0x vs 14.2x
Sektör medyanının %604 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.05x vs 1.57x
Sektörden %94 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
24.1x vs 6.0x
Sektörden %300 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.4 vs %26.2 WACC
ROIC 18.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%0.0 vs %1.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %0.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (270.25), TRAMA-99 çizgisinin %30.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 270.25
TRAMA: 390.73
Difference: %-30.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

INGRM — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.