INGInghams Group Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
2.09
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
60/100
Dalio Risk ?
45/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$1.9
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$25M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+68.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 6.77x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$64M) kârın %253'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.7. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %46.2. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+18.9 artabilir (A$25M → A$30M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%33.2
VaR 95% ?
%3.49
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.92
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.01
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%36.5
16.01.2026 → 08.05.2026
Çarpıklık ?
-0.72
Parametrik%3.49
Historik%3.23
Cornish-Fisher%3.57
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+68.4%
ROIC ?
7.0%
DCF Değer ?
30.69
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2024/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (25.4M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+68.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (815.5M AUD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.2)
Brüt kâr marjı düşük: %19.0
Net kâr marjı düşük: %3.1
FAVÖK yatay seyrede (58.0M AUD)
FAVÖK marjı düşük: %7.1
Toplam borç: 1.6B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.5B AUD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 7.27x
Cari oran: 1.42x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 110.7M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 64.2M AUD
ROE: %11.6
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 2.4B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 219.6M AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 42.0M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.8x (Faiz: 7.5M AUD)
Ödenmiş sermaye: 371.7M AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 291.7M AUD
CAPEX: 40.4M AUD (Hasılatın %5.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.6
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 2.10 AUD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %3.1
Net kâr marjı %3.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %46.2
ROE %46.2 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %7.1
FAVÖK marjı %7.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %19.0
Hasılat başına brüt kâr %19.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 7.7x Sektör: 25.3x
F/K 7.7x — sektör medyanının (25.3x) %70 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 3.54x Sektör: 1.95x
PD/DD 3.54x — sektör medyanının %81 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 9.8x Sektör: 11.4x
EV/EBITDA 9.8x — sektör medyanı (11.4x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.42x
Cari oran 1.42x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 6.9x
Net Borç/EBITDA 6.9x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 7.27x
Borç/Özkaynak 7.27x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.8x
Faiz karşılama 7.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.2
Hasılat yıllık %7.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+68.0
Net kâr yıllık %68.0 artmış (2024/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 20.2M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 16.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+68.4%
Artı %68.4 beklenen değer (3.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 6.27 | PD/DD hedefi: 1.31 | EV/EBITDA hedefi: 2.44 | DCF hedefi: 6.27
Damodaran Değerleme
60/100
Orta Damodaran skoru (60/100). ROIC (%7.0) – WACC (%5.1) farkı +1.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
45/100
Yüksek borç riski (45/100). Faiz karşılama oranı 7.8x — güçlü. Borç/EBITDA 6.9x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 0/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.0
ROIC (%7.0) sermaye maliyetini hafifçe (1.9 puan) aşıyor.
WACC: %5.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
30.69
DCF modeli 30.69 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %1368.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 2.09
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Güçlü
Graham İçsel Değer
A$1.9
Graham içsel değer: A$1.9. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
7.7x vs 25.3x
Sektör medyanının %70 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.54x vs 1.95x
Sektörden %81 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.8x vs 11.4x
Sektörden %14 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.0 vs %5.1 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.1 vs %7.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (2.09), TRAMA-99 çizgisi (2.10) ile yakın seviyede (%-0.6). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 2.09
TRAMA: 2.10
Fark: %-0.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ING — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.