Reel net kâr %56.8 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %9.1 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺319M |
₺342M |
%+56.8 |
₺29.9B |
₺32.0B |
%16.7 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺185M |
₺218M |
%-49.8 |
₺29.9B |
₺35.2B |
%11.1 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺353M |
₺434M |
%+194.1 |
₺60.0B |
₺73.8B |
%22.5 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺112M |
₺148M |
%-12.4 |
₺17.1B |
₺22.6B |
%7.8 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺120M |
₺168M |
%+116.8 |
₺24.0B |
₺33.7B |
%9.1 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺47M |
₺78M |
%-65.0 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺125M |
₺222M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (11.60), TRAMA-99 çizgisinin %7.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 11.6
TRAMA: 10.7617
Difference: %+7.8
Net Kâr Marjı
%1.1
Net kâr marjı %1.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%12.0
ROE %12.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%8.5
FAVÖK marjı %8.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı
%4.8
Hasılat başına brüt kâr %4.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%2.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
F/K Oranı
9.0x
Sector: 24.5x
F/K 9.0x — sektör medyanının (24.5x) %63 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
1.14x
Sector: 2.55x
PD/DD 1.14x — sektör medyanının (2.55x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
0.8x
Sector: 8.1x
EV/EBITDA 0.8x — sektör medyanının (8.1x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Cari Oran
1.14x
Cari oran 1.14x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA
0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.61x
Borç/Özkaynak 0.61x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
7.1x
Faiz karşılama 7.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+24.3
Hasılat yıllık %24.3 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+165.5
Net kâr yıllık %165.5 artmış (2026/3) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
81/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (81/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+117.5%
Artı %117.5 beklenen değer (25.43) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 35.07 | PD/DD hedefi: 26.91 | EV/EBITDA hedefi: 35.07 | DCF hedefi: 22.96
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%41.3) – WACC (%35.9) farkı +5.3 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
81/100
Düşük borç riski (81/100). Faiz karşılama oranı 7.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 80/100 | Borç Servis: 79/100 | Kalite: 71/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%41.3
ROIC (%41.3) sermaye maliyetini 5.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %35.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
22.96
DCF modeli 22.96 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %96.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 11.69
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺17.2
Graham değeri (₺17.2) güncel fiyatın %47.1 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %63 altında — ucuz
Sektörden %55 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 5.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
INDES — Participation Finance Compliance
Loading…