HYPHyprop Investments Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
5903.00
ZAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
R115.1
Pahalı
Active Metric?
2/4
Confidence?
56%
Lothien Robustness Summary
73/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (73/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R910M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+68.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %71.2. Her 100R satıştan 71R kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %9. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.8. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.93. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+18.9 artabilir (R910M → R1.1B).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%18.3
VaR 95% ?
%1.80
daily max loss
VaR 99% ?
%2.59
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.58
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%16.8
27.02.2026 → 30.03.2026
Skewness ?
-0.02
Parametrik%1.80
Historik%1.87
Cornish-Fisher%1.76
Return Distribution
Valuation
Potential?
+5.9%
ROIC ?
6.8%
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (910.2M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+68.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.3B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %57.7
Net kâr marjı yüksek: %71.2
FAVÖK yatay seyrede (1.2B ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %97.8
Toplam borç: 13.3B ZAR
Net borç hasılatın üzerinde: 11.6B ZAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.50x
Cari oran < 1: 0.83x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.7B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 173.4M ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 79.9M ZAR
ROE düşük: %3.4
ROA: %2.1
Toplam varlıklar: 42.4B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 26.7B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 690.1M ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.2x (Faiz: 240.2M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 406.1M ZAR
Net işletme sermayesi negatif: -426.9M ZAR — kısa vadeli baskı
CAPEX: 93.4M ZAR (Hasılatın %7.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+3.2
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 5717.29 ZAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %5
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %71.2
Net kâr marjı %71.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.7
ROE %13.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %97.8
FAVÖK marjı %97.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %57.7
Hasılat başına brüt kâr %57.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 6.8x Sector: 7.3x
F/K 6.8x — sektör medyanına (7.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.93x Sector: 1.10x
PD/DD 0.93x — sektör medyanı (1.10x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 7.3x Sector: 6.0x
EV/EBITDA 7.3x — sektör medyanının (6.0x) %22 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.83x
Cari oran 0.83x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.7x
Net Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.50x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 5.2x
Faiz karşılama 5.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.0
Hasılat yıllık %6.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+68.0
Net kâr yıllık %68.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 726.1M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 569.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+5.9%
Artı %5.9 beklenen değer (6251.44) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %56.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 7273.33 | EV/EBITDA hedefi: 4841.97
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). ROIC (%6.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı 5.2x — güçlü. Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 84/100 | Borç Servis: 66/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.8
ROIC (%6.8) sermaye maliyetinin (13.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.6
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
R115.1
Graham içsel değer: R115.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
6.8x vs 7.3x
Sektör medyanının %7 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.93x vs 1.10x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.3x vs 6.0x
Sektörden %22 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.8 vs %13.6 WACC
ROIC 6.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%71.2 vs %97.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %71.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (5903.00), TRAMA-99 çizgisi (5717.29) ile yakın seviyede (%+3.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 5903.00
TRAMA: 5717.29
Difference: %+3.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
HYP — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.