HYPHyprop Investments Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
5903.00
ZAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
R115.1
Pahalı
مقياس نشط?
2/4
ثقة?
56%
ملخص متانة لوذيان
73/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (73/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R910M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+68.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %71.2. Her 100R satıştan 71R kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %9. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.8. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.93. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+18.9 artabilir (R910M → R1.1B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Düşük
252 أيام
التقلب السنوي ?
%18.3
VaR 95% ?
%1.80
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%2.59
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.58
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%16.8
27.02.2026 → 30.03.2026
الانحراف ?
-0.02
Parametrik%1.80
Historik%1.87
Cornish-Fisher%1.76
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+5.9%
ROIC ?
6.8%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (910.2M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+68.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.3B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %57.7
Net kâr marjı yüksek: %71.2
FAVÖK yatay seyrede (1.2B ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %97.8
Toplam borç: 13.3B ZAR
Net borç hasılatın üzerinde: 11.6B ZAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.50x
Cari oran < 1: 0.83x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.7B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 173.4M ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 79.9M ZAR
ROE düşük: %3.4
ROA: %2.1
Toplam varlıklar: 42.4B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 26.7B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 690.1M ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.2x (Faiz: 240.2M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 406.1M ZAR
Net işletme sermayesi negatif: -426.9M ZAR — kısa vadeli baskı
CAPEX: 93.4M ZAR (Hasılatın %7.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+3.2
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 5717.29 ZAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %5
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %71.2
Net kâr marjı %71.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.7
ROE %13.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %97.8
FAVÖK marjı %97.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %57.7
Hasılat başına brüt kâr %57.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 6.8x القطاع: 7.3x
F/K 6.8x — sektör medyanına (7.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.93x القطاع: 1.10x
PD/DD 0.93x — sektör medyanı (1.10x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 7.3x القطاع: 6.0x
EV/EBITDA 7.3x — sektör medyanının (6.0x) %22 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.83x
Cari oran 0.83x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.7x
Net Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.50x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 5.2x
Faiz karşılama 5.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.0
Hasılat yıllık %6.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+68.0
Net kâr yıllık %68.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 726.1M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 569.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+5.9%
Artı %5.9 beklenen değer (6251.44) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %56.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 7273.33 | EV/EBITDA hedefi: 4841.97
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). ROIC (%6.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı 5.2x — güçlü. Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 84/100 | Borç Servis: 66/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.8
ROIC (%6.8) sermaye maliyetinin (13.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.6
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
R115.1
Graham içsel değer: R115.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
6.8x vs 7.3x
Sektör medyanının %7 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.93x vs 1.10x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.3x vs 6.0x
Sektörden %22 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.8 vs %13.6 WACC
ROIC 6.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%71.2 vs %97.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %71.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (5903.00), TRAMA-99 çizgisi (5717.29) ile yakın seviyede (%+3.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 5903.00
TRAMA: 5717.29
الفرق: %+3.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
HYP — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.