HSNHansen Technologies Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
3.44
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
51/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$3.1
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
59/100
Lothien Sağlamlık: Orta (59/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$12M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.5 düştü. Şirket daralmada.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$24M) kârın %200'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.7. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%43.2
VaR 95% ?
%4.64
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.49
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.25
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%51.7
12.11.2025 → 28.09.2026
Çarpıklık ?
-0.42
Parametrik%4.64
Historik%4.03
Cornish-Fisher%4.17
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+86.3%
ROIC ?
10.8%
DCF Değer ?
4.83
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (11.9M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+10.2
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (96.6M AUD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-1.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %100.0
Net kâr marjı: %12.4
FAVÖK yatay seyrede (30.6M AUD)
FAVÖK marjı güçlü: %31.7
Toplam borç: 88.2M AUD
Net borç: 33.3M AUD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.23x
Cari oran: 1.85x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 54.8M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 110.4M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 23.8M AUD
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %2.0
Toplam varlıklar: 610.8M AUD (%+0.0)
Özkaynak: 383.7M AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 14.8M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 30.1x (Faiz: 1.0M AUD)
Ödenmiş sermaye: 204.5M AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 79.0M AUD
CAPEX: 3.8M AUD (Hasılatın %3.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 4.11 AUD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %12.4
Net kâr marjı %12.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.4
ROE %12.4 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %31.7
FAVÖK marjı %31.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %100.0
Hasılat başına brüt kâr %100.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %24.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %24.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 14.7x Sektör: 35.2x
F/K 14.7x — sektör medyanının (35.2x) %58 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.83x Sektör: 3.53x
PD/DD 1.83x — sektör medyanının (3.53x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 6.0x Sektör: 16.9x
EV/EBITDA 6.0x — sektör medyanının (16.9x) %64 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.85x
Cari oran 1.85x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.7x
Net Borç/EBITDA 0.7x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.23x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 30.1x
Faiz karşılama 30.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.5
Hasılat yıllık %-1.5 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+10.2
Net kâr yıllık %10.2 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 11.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 9.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+86.3%
Artı %86.3 beklenen değer (6.41) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 8.26 | PD/DD hedefi: 6.84 | EV/EBITDA hedefi: 9.66 | DCF hedefi: 4.83
Damodaran Değerleme
51/100
Orta Damodaran skoru (51/100). ROIC (%10.8) – WACC (%14.4) farkı -3.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 30.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 87/100 | Borç Servis: 96/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.8
ROIC (%10.8) sermaye maliyetinin (14.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %14.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
4.83
DCF modeli 4.83 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %40.3 ucuz.
Mevcut fiyat: 3.44
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
A$3.1
Graham içsel değer: A$3.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
14.7x vs 35.2x
Sektör medyanının %58 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.83x vs 3.53x
Sektörden %48 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.0x vs 16.9x
Sektörden %64 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.8 vs %14.4 WACC
ROIC 3.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%12.4 vs %31.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %12.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (3.44), TRAMA-99 çizgisinin %16.4 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 3.44
TRAMA: 4.11
Fark: %-16.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
HSN — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.