HINDZINCHindustan Zinc Limited

🇮🇳 Hindistan Borsası
540.00
INR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
66/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
58/100
Dalio Risk ?
76/100
Piotroski ?
0/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 0 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₹54.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+8.7). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+144.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+71.7 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %42.0. Her 100₹ satıştan 42₹ kâr kalıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.9. Makul değerleme aralığında.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 10.08. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%38.6
VaR 95% ?
%3.93
daily max loss
VaR 99% ?
%5.58
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.58
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%32.9
27.01.2026 → 23.03.2026
Skewness ?
-0.44
Parametrik%3.93
Historik%4.23
Cornish-Fisher%4.11
Return Distribution
Valuation
Potential?
+13.5%
ROIC ?
52.4%
DCF Value ?
591.16
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+8.7 artarak 54.7B INR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+144.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (130.3B INR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+71.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %76.2
Net kâr marjı yüksek: %42.0
FAVÖK çeyreklik %+7.3 büyüdü (74.5B INR)
FAVÖK marjı güçlü: %57.1
İşletme kârı pozitif: 71.3B INR
Faiz karşılama oranı güçlü: 56.4x (Faiz: 1.3B INR)
Ödenmiş sermaye: 4.2B INR
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 584.34 INR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %42.0
Net kâr marjı %42.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +2.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %80.2
ROE %80.2 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %57.1
FAVÖK marjı %57.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %76.2
Hasılat başına brüt kâr %76.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Valuation
F/K Oranı 11.9x Sector: 20.8x
F/K 11.9x — sektör medyanının (20.8x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 10.08x Sector: 3.59x
PD/DD 10.08x — sektör medyanının %181 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 10.3x Sector: 13.7x
EV/EBITDA 10.3x — sektör medyanı (13.7x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.47x
Cari oran 1.47x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.4x
Net Borç/EBITDA 0.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.39x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 30.5x
Faiz karşılama 30.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+71.7
Hasılat yıllık %71.7 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+144.8
Net kâr yıllık %144.8 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
66/100
İyi sağlamlık (66/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+13.5%
Artı %13.5 beklenen değer (613.15) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 937.69 | PD/DD hedefi: 231.86 | EV/EBITDA hedefi: 720.14 | DCF hedefi: 591.16
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%52.4) – WACC (%15.2) farkı +37.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
76/100
Düşük borç riski (76/100). Faiz karşılama oranı 30.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 91/100 | Borç Servis: 87/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%52.4
ROIC (%52.4) sermaye maliyetini 37.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %15.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
591.16
DCF (591.16) güncel fiyatla (%+9.5) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 540.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
0/9
Zayıf Piotroski (0/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
11.9x vs 20.8x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
10.08x vs 3.59x
Sektörden %181 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.3x vs 13.7x
Sektörden %25 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%52.4 vs %15.2 WACC
ROIC 37.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%37.9 vs %52.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %37.9
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (540.00), TRAMA-99 çizgisinin %7.6 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 540.00
TRAMA: 584.34
Difference: %-7.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
HINDZINC — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.