HANZA

NORDIC
169.20
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
40/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
Dalio Risk ?
69/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€7.6
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €5M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-57.8 geriledi (€11M → €5M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+69.7 arttı. Şirket büyüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.1. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€15M) kârın %320'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 28.95. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 141.0. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+36.4 artabilir (€5M → €7M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%52.6
VaR 95% ?
%5.21
daily max loss
VaR 99% ?
%7.47
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.21
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%31.3
22.05.2026 → 13.07.2026
Skewness ?
3.15
Parametrik%5.21
Historik%3.64
Cornish-Fisher%0.17
Return Distribution
Valuation
Potential?
-46.8%
ROIC ?
8.5%
DCF Value ?
19.37
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-57.8 düşerek 4.8M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+3.8)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (227.6M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+69.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %45.3
Brüt marj değişimi: %+1.1 puan
Net kâr marjı düşük: %2.1
FAVÖK çeyreklik %-21.3 düştü (20.3M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %8.9
Toplam borç: 241.0M EUR
Net borç: 172.6M EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.66x
Cari oran: 1.75x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 68.4M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 24.1M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 15.3M EUR
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 822.0M EUR (%+1.5)
Özkaynak: 367.6M EUR (%+0.4)
İşletme kârı pozitif: 10.4M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.6x (Faiz: 2.7M EUR)
Ödenmiş sermaye: 62.9M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 145.6M EUR
CAPEX: 8.8M EUR (Hasılatın %3.9'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+14.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 147.86 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %2.1
Net kâr marjı %2.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -2.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.2
ROE %6.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %8.9
FAVÖK marjı %8.9 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %45.3
Hasılat başına brüt kâr %45.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 100.0x Sector: 82.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (82.2x) %22 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 28.95x Sector: 9.66x
PD/DD 28.95x — sektör medyanının %200 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 141.0x Sector: 93.4x
EV/EBITDA 141.0x — sektör medyanının (93.4x) %51 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.75x
Cari oran 1.75x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.1x
Net Borç/EBITDA 3.1x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.66x
Borç/Özkaynak 0.66x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.7x
Faiz karşılama 7.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+69.7
Hasılat yıllık %69.7 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+3.8
Net kâr yıllık %3.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
40/100
Orta düzey sağlamlık (40/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-46.8%
Eksi %46.8 beklenen değer (89.96) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 42.30 | PD/DD hedefi: 57.44 | EV/EBITDA hedefi: 112.12 | DCF hedefi: 42.30
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%8.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
69/100
Orta düzey borç riski (69/100). Faiz karşılama oranı 7.7x — güçlü. Borç/EBITDA 3.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 67/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 73/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.5
ROIC (%8.5) sermaye maliyetinin (10.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
19.37
DCF (19.37) güncel fiyatın %88.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 169.20
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€7.6
Güncel fiyat Graham değerinin %95.5 üzerinde (€7.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
100.0x vs 82.2x
Sektör medyanının %22 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
28.95x vs 9.66x
Sektörden %200 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
141.0x vs 93.4x
Sektörden %51 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.5 vs %10.4 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.6 vs %10.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (169.20), TRAMA-99 çizgisinin %14.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 169.20
TRAMA: 147.86
Difference: %+14.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
HANZA — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.