GRTGrowthpoint Properties Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
1540.00
ZAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
45/100
Dalio Risk ?
46/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
R32.3
Pahalı
Aktif Metrik?
2/4
Güven?
51%
Lothien Sağlamlık Özeti
58/100
Lothien Sağlamlık: Orta (58/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R1.9B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+38.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-5.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %58.7. Her 100R satıştan 59R kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.84x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Likidite Riski
Cari oran 0.25x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %6. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.9. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.74. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%21.5
VaR 95% ?
%2.23
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.16
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.18
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.6
19.02.2026 → 14.10.2026
Çarpıklık ?
0.19
Parametrik%2.23
Historik%2.17
Cornish-Fisher%2.00
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+13.6%
ROIC ?
6.0%
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.9B ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+38.7
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (3.2B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-5.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %70.2
Net kâr marjı yüksek: %58.7
FAVÖK yatay seyrede (3.2B ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %99.6
Toplam borç: 60.4B ZAR
Net borç hasılatın üzerinde: 59.3B ZAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.86x
Cari oran < 1: 0.25x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.1B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 5.9B ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 110.2M ZAR
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 154.4B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 70.2B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 2.0B ZAR
Ödenmiş sermaye: 3.4B ZAR
Net işletme sermayesi negatif: -8.9B ZAR — kısa vadeli baskı
CAPEX: 14.2M ZAR (Hasılatın %0.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1710.17 ZAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %2
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %58.7
Net kâr marjı %58.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.8
ROE %10.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %99.6
FAVÖK marjı %99.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %70.2
Hasılat başına brüt kâr %70.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 6.9x Sektör: 7.3x
F/K 6.9x — sektör medyanına (7.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.74x Sektör: 1.10x
PD/DD 0.74x — sektör medyanının (1.10x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.7x Sektör: 6.0x
EV/EBITDA 8.7x — sektör medyanının (6.0x) %46 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.25x
Cari oran 0.25x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 4.7x
Net Borç/EBITDA 4.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.86x
Borç/Özkaynak 0.86x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 1.9x
Faiz karşılama 1.9x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-5.0
Hasılat yıllık %-5.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+38.7
Net kâr yıllık %38.7 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.6B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 1.2B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+13.6%
Artı %13.6 beklenen değer (1748.81) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 2345.68 | EV/EBITDA hedefi: 1057.85
Damodaran Değerleme
45/100
Düşük Damodaran skoru (45/100). ROIC (%6.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
46/100
Yüksek borç riski (46/100). Faiz karşılama oranı 1.9x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 4.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 30/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.0
ROIC (%6.0) sermaye maliyetinin (13.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %13.3
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
R32.3
Graham içsel değer: R32.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
6.9x vs 7.3x
Sektör medyanının %6 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.74x vs 1.10x
Sektörden %32 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.7x vs 6.0x
Sektörden %46 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.0 vs %13.3 WACC
ROIC 7.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%58.7 vs %99.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %58.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (1540.00), TRAMA-99 çizgisinin %10.0 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 1540.00
TRAMA: 1710.17
Fark: %-10.0
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
GRT — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.