GRSELGÜR-SEL TURİZM TAŞIMACILIK VE SERVİS

🇹🇷 BİST
275.00
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
100/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺298.8
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
80/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (80/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺817M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-3.6). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %36.5 → %33.0 (-3.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %25.6. Her 100₺ satıştan 26₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺1.3B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.07x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-23.5 düştü. Bilanço güçleniyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺817M) ama FCF negatif (-₺88M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.2. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %29.4. Sermaye verimli kullanılıyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%38.2
VaR 95% ?
%4.02
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.66
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.34
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%35.3
23.02.2026 → 29.09.2026
الانحراف ?
0.25
Parametrik%4.02
Historik%3.92
Cornish-Fisher%3.76
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-15.4%
ROIC ?
29.6%
قيمة DCF ?
29.96
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (816.5M TL, %-3.6)
Yıllık net kâr büyümesi %+25.6
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (3.2B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.1)
Brüt kâr marjı: %33.0
Brüt marj değişimi: %-3.6 puan
Net kâr marjı yüksek: %25.6
FAVÖK yatay seyrede (1.2B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %36.7
Toplam borç %-23.5 azaldı → 391.2M TL
Net nakit pozisyonunda: -1.3B TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.03x
Cari oran güçlü: 3.07x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-13.1 azaldı → 1.7B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 353.7M TL
Serbest nakit akışı negatif: -87.7M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %5.9
ROA: %4.7
Toplam varlıklar %+5.8 büyüdü → 17.5B TL
Özkaynak %+12.4 arttı → 13.9B TL
İşletme kârı pozitif: 956.2M TL
Faiz karşılama oranı güçlü: 38.9x (Faiz: 30.2M TL)
Ödenmiş sermaye: 102.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 3.8B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+22.9
CAPEX: 441.4M TL (Hasılatın %13.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-11.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 309.79 TL
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr sabit (%-9.9) — büyüme enflasyonla paralel
Reel hasılat %6.2 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %36.5 → %33.0 (daraldı)
Reel özkaynak son 26 çeyrekte %4610 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %23.5 — enflasyon sonrası güçlü getiri
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺817M ₺817M %-9.9 ₺3.2B ₺3.2B %23.5
2026/3 %31 ×1.07 ₺847M ₺906M %-50.5 ₺3.2B ₺3.4B %27.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺1.6B ₺1.8B %+128.8 ₺5.8B ₺6.8B %50.4
2025/9 %33 ×1.23 ₺652M ₺801M %-6.8 ₺2.5B ₺3.1B %29.0
2025/6 %35 ×1.32 ₺650M ₺859M %-19.7 ₺3.2B ₺4.2B %32.9
2025/3 %38 ×1.40 ₺764M ₺1.1B %+8.6 ₺3.2B ₺4.4B %42.0
2024/12 %44 ×1.54 ₺639M ₺986M %+27.6 ₺2.9B ₺4.5B %32.2
2024/9 %49 ×1.64 ₺472M ₺772M %+25.4 ₺3.4B ₺5.6B %35.0
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %25.6
Net kâr marjı %25.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -1.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %29.4
ROE %29.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %36.7
FAVÖK marjı %36.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %33.0
Hasılat başına brüt kâr %33.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 7.2x القطاع: 9.1x
F/K 7.2x — sektör medyanına (9.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.01x القطاع: 1.45x
PD/DD 2.01x — sektör medyanının (1.45x) %39 üzerinde.
EV/EBITDA 6.1x القطاع: 6.3x
EV/EBITDA 6.1x — sektör medyanı (6.3x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 3.07x
Cari oran 3.07x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.03x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 19.5x
Faiz karşılama 19.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.1
Hasılat yıllık %1.1 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+25.6
Net kâr yıllık %25.6 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.1B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 561.6M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-15.4%
Eksi %15.4 beklenen değer (232.59) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 363.48 | PD/DD hedefi: 209.42 | EV/EBITDA hedefi: 281.14 | DCF hedefi: 68.75
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%29.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
100/100
Düşük borç riski (100/100). Faiz karşılama oranı 19.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%29.6
ROIC (%29.6) sermaye maliyetinin (44.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %44.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
29.96
DCF (29.96) güncel fiyatın %89.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 275.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺298.8
Graham değeri (₺298.8) güncel fiyata yakın (%+8.7). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
7.2x vs 9.1x
Sektör medyanının %20 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.01x vs 1.45x
Sektörden %39 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.1x vs 6.3x
Sektörden %2 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%29.6 vs %44.5 WACC
ROIC 14.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%26.4 vs %29.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %26.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (275.00), TRAMA-99 çizgisinin %11.2 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 275.00
TRAMA: 309.79
الفرق: %-11.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

GRSEL — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.