GLRMKGulermak Aglr Sanayi Insaat ve Taahhut A.S.

🇹🇷 BİST
127.10
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
27/100
Dalio Risk ?
78/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺1.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+108.0 arttı (₺605M → ₺1.3B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+27.6 arttı (₺9.7B → ₺12.3B). Talep güçlü.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.36x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺1.3B) ama FCF negatif (-₺4.0B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.6. Makul değerleme aralığında.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+94.4 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+19.2 arttı. Gerçek büyüme var.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+108.0) ama yıllık bazda düşüş (%-16.0). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+49.8 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%47.7
VaR 95% ?
%5.05
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.10
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.99
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%48.1
17.04.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
-0.01
Parametrik%5.05
Historik%4.96
Cornish-Fisher%4.96
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+25.1%
ROIC ?
17.1%
قيمة DCF ?
0.87
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+108.0 artarak 1.3B TL oldu
Yıllık net kâr %-16.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+27.6 büyüdü (12.3B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.2)
Brüt kâr marjı düşük: %12.5
Brüt marj değişimi: %-1.7 puan
Net kâr marjı: %10.2
FAVÖK çeyreklik %+12.3 büyüdü (1.5B TL)
FAVÖK marjı: %12.5
Toplam borç %+16.5 arttı → 17.7B TL
Net borç: 301.5M TL
Borç/Özkaynak oranı: 0.63x
Cari oran güçlü: 2.36x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+42.3 arttı → 17.4B TL
İşletme nakit akışı negatif: -2.7B TL
Serbest nakit akışı negatif: -4.0B TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.4
ROA düşük: %1.6
Toplam varlıklar %+20.1 büyüdü → 80.0B TL
Özkaynak %+49.8 arttı → 28.4B TL
İşletme kârı pozitif: 1.7B TL
İşletme kârı büyüme: %+68.7
Ödenmiş sermaye: 322.6M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 39.8B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+11.1
CAPEX: 1.1B TL (Hasılatın %9.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-18.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 156.50 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %86'i
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %94.4 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %19.2 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 14 çeyrekte %23 eridi — enflasyon karşısında değer kaybı
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺1.3B ₺1.3B %+94.4 ₺12.3B ₺12.3B %17.8
2026/3 %31 ×1.07 ₺605M ₺648M %-40.7 ₺9.7B ₺10.3B %12.8
2025/12 %31 ×1.18 ₺928M ₺1.1B %-40.5 ₺23.9B ₺28.1B %17.8
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.5B ₺1.8B %-7.2 ₺10.2B ₺12.6B %36.4
2025/6 %35 ×1.32 ₺1.5B ₺2.0B %-7.1 ₺12.2B ₺16.1B %41.9
2025/3 %38 ×1.40 ₺1.5B ₺2.1B %+23.7 ₺8.9B ₺12.5B %48.2
2024/12 %44 ×1.54 ₺1.1B ₺1.7B %-16.3 ₺16.9B ₺26.1B %41.5
2024/9 %49 ×1.64 ₺1.3B ₺2.1B %+126.6 ₺10.0B ₺16.3B %71.6
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %10.2
Net kâr marjı %10.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %18.1
ROE %18.1 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.5
FAVÖK marjı %12.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %12.5
Hasılat başına brüt kâr %12.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 9.6x القطاع: 21.9x
F/K 9.6x — sektör medyanının (21.9x) %56 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.45x القطاع: 1.98x
PD/DD 1.45x — sektör medyanı (1.98x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 6.0x القطاع: 6.9x
EV/EBITDA 6.0x — sektör medyanı (6.9x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 2.36x
Cari oran 2.36x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.6x
Net Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.63x
Borç/Özkaynak 0.63x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 1.2x
Faiz karşılama 1.2x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.2
Hasılat yıllık %1.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-16.0
Net kâr yıllık %-16.0 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.4B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.0B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+25.1%
Artı %25.1 beklenen değer (158.95) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 276.87 | PD/DD hedefi: 181.53 | EV/EBITDA hedefi: 146.13 | DCF hedefi: 31.77
Damodaran Değerleme
27/100
Düşük Damodaran skoru (27/100). ROIC (%17.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
78/100
Düşük borç riski (78/100). Faiz karşılama oranı 1.2x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 65/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.1
ROIC (%17.1) sermaye maliyetinin (36.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %36.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.87
DCF (0.87) güncel fiyatın %99.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 127.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.6x vs 21.9x
Sektör medyanının %56 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.45x vs 1.98x
Sektörden %27 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.0x vs 6.9x
Sektörden %13 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.1 vs %36.9 WACC
ROIC 19.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.6 vs %12.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.6
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (127.10), TRAMA-99 çizgisinin %18.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 127.10
TRAMA: 156.50
الفرق: %-18.8
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

GLRMK — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.