FORTEFORTE BİLGİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE SAVUNMA

🇹🇷 BİST
89.10
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
50/100
Dalio Risk ?
57/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺201.6
Ucuz
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
100/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (100/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 13 | Negatif: 0 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺203M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+2008.5 arttı (₺10M → ₺203M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+884.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+194.6 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %15.4 → %30.5 (+15.1 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %19.7. Her 100₺ satıştan 20₺ kâr kalıyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+170.7 arttı (₺191M → ₺516M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 2.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.2. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %89.0. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+1870.3 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%53.6
VaR 95% ?
%5.44
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.74
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.86
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%37.7
17.08.2026 → 16.10.2026
Çarpıklık ?
0.20
Parametrik%5.44
Historik%5.18
Cornish-Fisher%5.20
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+82.1%
ROIC ?
15.5%
DCF Değer ?
185.69
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+2008.5 artarak 202.8M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+884.9
Hasılat çeyreklik %+3.8 büyüdü (1.0B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+194.6)
Brüt kâr marjı: %30.5
Brüt marj değişimi: %+15.1 puan
Net kâr marjı yüksek: %19.7
FAVÖK çeyreklik %+170.7 büyüdü (516.1M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %50.2
Toplam borç %+13.3 arttı → 2.5B TL
Net borç hasılatın üzerinde: 2.0B TL
Borç/Özkaynak oranı: 0.80x
Cari oran: 1.41x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 507.1M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 265.3M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 120.7M TL
ROE düşük: %6.5
ROA: %2.4
Toplam varlıklar %+23.1 büyüdü → 8.3B TL
Özkaynak %+14.4 arttı → 3.1B TL
İşletme kârı pozitif: 302.8M TL
İşletme kârı büyüme: %+1352.4
Faiz karşılama oranı düşük: 1.4x — borç servisi riski
Ödenmiş sermaye: 67.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 1.2B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+55.9
CAPEX: 144.6M TL (Hasılatın %14.1'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.5
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 89.52 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %1870.3 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel brüt kâr marjı %15.4 → %30.5 (genişledi)
Reel özkaynak son 20 çeyrekte %622 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %26.0 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺203M ₺203M %+1870.3 ₺1.0B ₺1.0B %26.0
2026/3 %31 ×1.07 ₺10M ₺10M %-98.3 ₺992M ₺1.1B %1.4
2025/12 %31 ×1.18 ₺528M ₺622M %-72.8 ₺1.3B ₺1.6B %85.7
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.9B ₺2.3B %+6597.2 ₺549M ₺675M %382.9
2025/6 %35 ×1.32 ₺-26M ₺-34M %-152.0 ₺349M ₺462M %-12.3
2025/3 %38 ×1.40 ₺-47M ₺-66M %-173.4 ₺322M ₺450M %-23.1
2024/12 %44 ×1.54 ₺58M ₺89M %+45.5 ₺1.2B ₺1.9B %23.2
2024/9 %49 ×1.64 ₺-38M ₺-61M %-169.5 ₺355M ₺581M %-22.3
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %19.7
Net kâr marjı %19.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +18.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %89.0
ROE %89.0 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %50.2
FAVÖK marjı %50.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %30.5
Hasılat başına brüt kâr %30.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %82.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %82.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 2.3x Sektör: 14.2x
F/K 2.3x — sektör medyanının (14.2x) %84 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.91x Sektör: 1.57x
PD/DD 1.91x — sektör medyanının (1.57x) %22 üzerinde.
EV/EBITDA 2.2x Sektör: 6.0x
EV/EBITDA 2.2x — sektör medyanının (6.0x) %63 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.41x
Cari oran 1.41x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.7x
Net Borç/EBITDA 0.7x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.80x
Borç/Özkaynak 0.80x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.1x
Faiz karşılama 3.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+194.6
Hasılat yıllık %194.6 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+884.9
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 911.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -28.6M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+82.1%
Artı %82.1 beklenen değer (162.30) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 204.45 | PD/DD hedefi: 78.37 | EV/EBITDA hedefi: 241.81 | DCF hedefi: 185.69
Damodaran Değerleme
50/100
Düşük Damodaran skoru (50/100). ROIC (%15.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
57/100
Orta düzey borç riski (57/100). Faiz karşılama oranı 3.1x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 0.7x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 67/100 | Kalite: 66/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.5
ROIC (%15.5) sermaye maliyetinin (43.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %43.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
185.69
DCF modeli 185.69 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %108.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 89.10
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺201.6
Graham değeri (₺201.6) güncel fiyatın %126.3 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
2.3x vs 14.2x
Sektör medyanının %84 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.91x vs 1.57x
Sektörden %22 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.2x vs 6.0x
Sektörden %63 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.5 vs %43.0 WACC
ROIC 27.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%66.8 vs %91.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %66.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (89.10), TRAMA-99 çizgisi (89.52) ile yakın seviyede (%-0.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 89.10
TRAMA: 89.52
Fark: %-0.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

FORTE — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.