FORMTFORMET METAL VE CAM

🇹🇷 BİST
0.93
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
34/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
58/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.1867 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Active Metric?
2/4
Confidence?
51%
Lothien Robustness Summary
72/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (72/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 10 | Negatif: 5 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺53M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+155.1 arttı (-₺97M → ₺53M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+128.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+47.5 arttı (₺199M → ₺294M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-5.7 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %18.1. Her 100₺ satıştan 18₺ kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺53M) ama FCF negatif (-₺78M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.39. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.4. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-4.1. Şirket özsermayesini eritiyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-48.5 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+37.9 arttı. Gerçek büyüme var.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+22.5 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-99.9 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%42.2
VaR 95% ?
%4.94
daily max loss
VaR 99% ?
%6.75
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.88
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%78.5
15.10.2025 → 30.09.2026
Skewness ?
0.82
Parametrik%4.94
Historik%4.54
Cornish-Fisher%4.12
Return Distribution
Valuation
Potential?
+102.2%
ROIC ?
-1.3%
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+155.1 artarak 53.2M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+128.5
Hasılat çeyreklik %+47.5 büyüdü (294.1M TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-5.7)
Brüt kâr marjı: %21.8
Brüt marj değişimi: %-2.7 puan
Net kâr marjı yüksek: %18.1
FAVÖK çeyreklik %-15.5 düştü (67.7M TL)
FAVÖK marjı: %23.0
Toplam borç %+16.9 arttı → 211.8M TL
Net borç: 96.5M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.08x
Cari oran: 1.91x — yeterli likidite
Nakit %+51.3 arttı → 115.2M TL
İşletme nakit akışı negatif: -26.0M TL
Serbest nakit akışı negatif: -78.1M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.0
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar %+16.4 büyüdü → 3.5B TL
Özkaynak %+22.5 arttı → 2.7B TL
İşletme kârı negatif: -6.8M TL — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı: 3.2x (Faiz: 20.9M TL)
Ödenmiş sermaye: 1.1B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 534.5M TL
İşletme sermayesi değişimi: %+39.4
CAPEX: 52.1M TL (Hasılatın %17.7'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1.00 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %48.5 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %37.9 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %1863 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺53M ₺53M %-48.5 ₺294M ₺294M %7.8
2026/3 %31 ×1.07 ₺-97M ₺-103M %-604.2 ₺199M ₺213M %-17.4
2025/12 %31 ×1.18 ₺17M ₺21M %-78.1 ₺230M ₺270M %3.3
2025/9 %33 ×1.23 ₺-76M ₺-94M %-138.0 ₺120M ₺148M %-15.3
2025/6 %35 ×1.32 ₺-187M ₺-247M %-236.9 ₺312M ₺412M %-39.4
2025/3 %38 ×1.40 ₺129M ₺180M %+692.8 ₺244M ₺342M %37.9
2024/12 %44 ×1.54 ₺-15M ₺-23M %-119.5 ₺220M ₺339M %-3.9
2024/9 %49 ×1.64 ₺-71M ₺-117M %-184.8 ₺250M ₺410M %-25.9
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %18.1
Net kâr marjı %18.1 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +66.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-4.1
ROE %-4.1 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %23.0
FAVÖK marjı %23.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %21.8
Hasılat başına brüt kâr %21.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-22.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-22.3'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
PD/DD Oranı 0.39x Sector: 1.85x
PD/DD 0.39x — sektör medyanının (1.85x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.4x Sector: 7.9x
EV/EBITDA 2.4x — sektör medyanının (7.9x) %70 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.91x
Cari oran 1.91x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.4x
Net Borç/EBITDA 0.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.08x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 1.6x
Faiz karşılama 1.6x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-5.7
Hasılat yıllık %-5.7 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+128.5
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.3M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -73.9M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+102.2%
Artı %102.2 beklenen değer (1.88) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 2.79 | EV/EBITDA hedefi: 2.79
Damodaran Değerleme
34/100
Düşük Damodaran skoru (34/100). ROIC (%-1.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
58/100
Orta düzey borç riski (58/100). Faiz karşılama oranı 1.6x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 0.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 96/100 | Borç Servis: 68/100 | Kalite: 22/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-1.3
ROIC (%-1.3) sermaye maliyetinin (42.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.5
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.1867 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
PD/DD Oranı
0.39x vs 1.85x
Sektörden %79 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.4x vs 7.9x
Sektörden %70 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-1.3 vs %42.5 WACC
ROIC 43.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-12.1 vs %58.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-12.1
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (0.93), TRAMA-99 çizgisinin %7.5 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 0.93
TRAMA: 1.00
Difference: %-7.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

FORMT — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.