FMEFresenius Medical Care

🇩🇪 Xetra
39.54
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
73/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
63/100
Dalio Risk ?
52/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€61.2
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €218M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+85.8 arttı (€118M → €218M). Kısa vadede olumlu momentum.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.79x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€620M) kârın %284'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.2. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.84. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 73/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%29.8
VaR 95% ?
%3.14
daily max loss
VaR 99% ?
%4.42
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.52
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%26.4
22.10.2025 → 05.05.2026
Skewness ?
-2.05
Parametrik%3.14
Historik%2.88
Cornish-Fisher%3.75
Return Distribution
Valuation
Potential?
+110.0%
ROIC ?
6.7%
DCF Value ?
272.75
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+85.8 artarak 218.4M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-3.1)
Hasılat çeyreklik %+5.4 büyüdü (4.9B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.4)
Brüt kâr marjı: %27.0
Brüt marj değişimi: %+1.4 puan
Net kâr marjı düşük: %4.5
FAVÖK çeyreklik %+10.5 büyüdü (843.7M EUR)
FAVÖK marjı: %17.4
Toplam borç: 11.0B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 9.9B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.87x
Cari oran: 1.07x — yeterli likidite
Nakit %-14.4 azaldı → 1.1B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 860.3M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 619.9M EUR
ROE düşük: %1.7
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 31.3B EUR (%-0.6)
Özkaynak %-5.2 azaldı → 12.6B EUR
İşletme kârı pozitif: 537.3M EUR
İşletme kârı büyüme: %+43.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.3x (Faiz: 90.3M EUR)
Ödenmiş sermaye: 266.1M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 511.7M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-62.9
CAPEX: 240.4M EUR (Hasılatın %4.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.9
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 40.74 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %4.5
Net kâr marjı %4.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +1.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.3
ROE %7.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %17.4
FAVÖK marjı %17.4 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %27.0
Hasılat başına brüt kâr %27.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 11.2x Sector: 21.7x
F/K 11.2x — sektör medyanının (21.7x) %48 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.84x Sector: 2.67x
PD/DD 0.84x — sektör medyanının (2.67x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 5.9x Sector: 13.2x
EV/EBITDA 5.9x — sektör medyanının (13.2x) %55 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.07x
Cari oran 1.07x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.2x
Net Borç/EBITDA 3.2x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.87x
Borç/Özkaynak 0.87x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 9.8x
Faiz karşılama 9.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.4
Hasılat yıllık %1.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-3.1
Net kâr yıllık %-3.1 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 244.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 135.1M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
73/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (73/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+110.0%
Artı %110.0 beklenen değer (83.02) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 73.84 | PD/DD hedefi: 118.62 | EV/EBITDA hedefi: 87.92 | DCF hedefi: 118.62
Damodaran Değerleme
63/100
Orta Damodaran skoru (63/100). ROIC (%6.7) – WACC (%5.6) farkı +1.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
52/100
Orta düzey borç riski (52/100). Faiz karşılama oranı 9.8x — güçlü. Borç/EBITDA 3.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 46/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 77/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.7
ROIC (%6.7) sermaye maliyetini hafifçe (1.1 puan) aşıyor.
WACC: %5.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
272.75
DCF modeli 272.75 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %589.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 39.54
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€61.2
Graham değeri (€61.2) güncel fiyatın %54.8 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
11.2x vs 21.7x
Sektör medyanının %48 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.84x vs 2.67x
Sektörden %69 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.9x vs 13.2x
Sektörden %55 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.7 vs %5.6 WACC
ROIC 1.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.8 vs %17.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (39.54), TRAMA-99 çizgisi (40.74) ile yakın seviyede (%-2.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 39.54
TRAMA: 40.74
Difference: %-2.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
FME — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.