FLTFlight Centre Travel Group Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
10.46
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
65/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$9.3
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$37M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+36.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$46M) kârın %123'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.1. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%37.1
VaR 95% ?
%3.87
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.46
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.15
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%41.5
03.02.2026 → 20.05.2026
Çarpıklık ?
0.17
Parametrik%3.87
Historik%3.31
Cornish-Fisher%3.62
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+53.4%
ROIC ?
9.4%
DCF Değer ?
22.81
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (37.3M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+36.2
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (713.7M AUD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %94.4
Net kâr marjı: %5.2
FAVÖK yatay seyrede (109.5M AUD)
FAVÖK marjı: %15.3
Toplam borç: 1.2B AUD
Net borç: 410.1M AUD
Borç/Özkaynak oranı: 1.13x
Cari oran: 1.09x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 824.8M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 277.9M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 45.8M AUD
ROE düşük: %3.4
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 4.9B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 1.1B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 50.3M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.8x (Faiz: 11.1M AUD)
Ödenmiş sermaye: 206.2M AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 216.1M AUD
CAPEX: 23.7M AUD (Hasılatın %3.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-10.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 11.74 AUD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %5.2
Net kâr marjı %5.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.6
ROE %13.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.3
FAVÖK marjı %15.3 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %94.4
Hasılat başına brüt kâr %94.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 14.1x Sektör: 22.8x
F/K 14.1x — sektör medyanının (22.8x) %38 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.92x Sektör: 2.72x
PD/DD 1.92x — sektör medyanı (2.72x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 5.7x Sektör: 9.4x
EV/EBITDA 5.7x — sektör medyanının (9.4x) %39 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.09x
Cari oran 1.09x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.8x
Net Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.13x
Borç/Özkaynak 1.13x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 9.8x
Faiz karşılama 9.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.5
Hasılat yıllık %2.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+36.2
Net kâr yıllık %36.2 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 33.2M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 32.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.4%
Artı %53.4 beklenen değer (16.04) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 17.36 | PD/DD hedefi: 15.42 | EV/EBITDA hedefi: 17.12 | DCF hedefi: 22.81
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%9.4) – WACC (%8.8) farkı +0.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
65/100
Orta düzey borç riski (65/100). Faiz karşılama oranı 9.8x — güçlü. Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 58/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.4
ROIC (%9.4) sermaye maliyetini hafifçe (0.5 puan) aşıyor.
WACC: %8.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
22.81
DCF modeli 22.81 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %118.0 ucuz.
Mevcut fiyat: 10.46
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$9.3
Graham içsel değer: A$9.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
14.1x vs 22.8x
Sektör medyanının %38 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.92x vs 2.72x
Sektörden %30 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.7x vs 9.4x
Sektörden %39 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.4 vs %8.8 WACC
ROIC 0.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.2 vs %15.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (10.46), TRAMA-99 çizgisinin %10.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 10.46
TRAMA: 11.74
Fark: %-10.9
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
FLT — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.