FADEFADE GIDA YATIRIM SANAYİ

🇹🇷 BİST
10.42
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
68/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
44/100
Dalio Risk ?
67/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺21.4
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 11 | Negatif: 6 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺4M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-91.1 geriledi (₺42M → ₺4M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+141.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+38.1 arttı (₺226M → ₺312M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-14.0 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %13.2 → %16.8 (+3.6 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.2. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.12x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-21.6 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺87M) kârın %2348'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-75.9 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.5. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.40. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük ROE
ROE: %2.9. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-91.7 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+29.1 arttı. Gerçek büyüme var.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-91.1) ama yıllık bazda artış (%+141.4). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+74.7 artabilir (₺4M → ₺6M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%43.0
VaR 95% ?
%4.59
daily max loss
VaR 99% ?
%6.43
daily max loss
CVaR 95% ?
%6.13
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%45.1
10.08.2026 → 16.10.2026
Skewness ?
0.12
Parametrik%4.59
Historik%4.50
Cornish-Fisher%4.37
Return Distribution
Valuation
Potential?
+58.7%
ROIC ?
5.7%
DCF Value ?
33.98
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-91.1 düşerek 3.7M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+141.4
Hasılat çeyreklik %+38.1 büyüdü (312.0M TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-14.0)
Brüt kâr marjı düşük: %16.8
Brüt marj değişimi: %+3.6 puan
Net kâr marjı düşük: %1.2
FAVÖK çeyreklik %-75.9 düştü (7.3M TL)
FAVÖK marjı düşük: %2.3
Toplam borç %-21.6 azaldı → 133.1M TL
Net borç: 100.9M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.06x
Cari oran güçlü: 2.12x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+298.6 arttı → 32.2M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 88.5M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 87.3M TL
ROE düşük: %0.2
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 2.7B TL (%+3.9)
Özkaynak %+7.2 arttı → 2.2B TL
İşletme kârı pozitif: 35.0M TL
İşletme kârı büyüme: %+19.2
Faiz karşılama oranı düşük: 0.9x — borç servisi riski
Ödenmiş sermaye: 83.9M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 277.1M TL
CAPEX: 1.2M TL (Hasılatın %0.4'i)
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-26.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 14.20 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %19
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %91.7 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %29.1 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %13.2 → %16.8 (genişledi)
Reel özkaynak son 33 çeyrekte %1488 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺4M ₺4M %-91.7 ₺312M ₺312M %0.7
2026/3 %31 ×1.07 ₺42M ₺45M %+118.7 ₺226M ₺242M %8.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺17M ₺21M %+482.6 ₺443M ₺522M %3.3
2025/9 %33 ×1.23 ₺-3M ₺-4M %-129.7 ₺176M ₺216M %-0.7
2025/6 %35 ×1.32 ₺-9M ₺-12M %-128.9 ₺363M ₺479M %-2.2
2025/3 %38 ×1.40 ₺29M ₺41M %-82.3 ₺220M ₺307M %7.7
2024/12 %44 ×1.54 ₺-151M ₺-232M %-479.0 ₺166M ₺256M %-33.9
2024/9 %49 ×1.64 ₺37M ₺61M %-47.7 ₺115M ₺188M %10.5
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %1.2
Net kâr marjı %1.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -17.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.9
ROE %2.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %2.3
FAVÖK marjı %2.3 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %16.8
Hasılat başına brüt kâr %16.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %50.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %50.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 14.5x Sector: 10.5x
F/K 14.5x — sektör medyanının (10.5x) %38 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 0.40x Sector: 1.42x
PD/DD 0.40x — sektör medyanının (1.42x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.4x Sector: 6.4x
EV/EBITDA 7.4x — sektör medyanının (6.4x) %16 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 2.12x
Cari oran 2.12x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.0x
Net Borç/EBITDA 1.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.06x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 6.6x
Faiz karşılama 6.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-14.0
Hasılat yıllık %-14.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+141.4
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 29.2M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -66.6M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
68/100
İyi sağlamlık (68/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+58.7%
Artı %58.7 beklenen değer (16.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 8.71 | PD/DD hedefi: 31.26 | EV/EBITDA hedefi: 8.94 | DCF hedefi: 31.26
Damodaran Değerleme
44/100
Düşük Damodaran skoru (44/100). ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
67/100
Orta düzey borç riski (67/100). Faiz karşılama oranı 6.6x — güçlü. Borç/EBITDA 1.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 91/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 49/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.7
ROIC (%5.7) sermaye maliyetinin (38.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
33.98
DCF modeli 33.98 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %226.1 ucuz.
Mevcut fiyat: 10.42
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺21.4
Graham değeri (₺21.4) güncel fiyatın %105.4 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
14.5x vs 10.5x
Sektör medyanının %38 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.40x vs 1.42x
Sektörden %72 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.4x vs 6.4x
Sektörden %16 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.7 vs %38.8 WACC
ROIC 33.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.2 vs %11.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (10.42), TRAMA-99 çizgisinin %26.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 10.42
TRAMA: 14.20
Difference: %-26.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

FADE — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.