EVKEvonik Industries

🇩🇪 Xetra
21.42
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
41/100
Dalio Risk ?
57/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€16.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
31/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (31/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 5 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €84M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-32.8 geriledi (€125M → €84M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.2. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 33.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Düşük ROE
ROE: %2.8. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%27.8
VaR 95% ?
%2.72
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.92
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.46
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%16.2
24.10.2025 → 20.01.2026
Çarpıklık ?
0.34
Parametrik%2.72
Historik%2.36
Cornish-Fisher%2.46
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+16.5%
ROIC ?
4.6%
DCF Değer ?
22.72
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-32.8 düşerek 84.0M EUR oldu
Yıllık net kâr %-30.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+13.6 büyüdü (3.9B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+11.3)
Brüt kâr marjı: %24.7
Net kâr marjı düşük: %2.2
FAVÖK çeyreklik %+16.9 büyüdü (553.0M EUR)
FAVÖK marjı: %14.2
Toplam borç: 4.1B EUR
Net borç: 3.7B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.53x
Cari oran: 1.50x — yeterli likidite
Nakit %-33.8 azaldı → 390.0M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 229.0M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 49.0M EUR
ROE düşük: %1.1
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar: 18.6B EUR (%+0.9)
Özkaynak: 7.9B EUR (%-4.3)
İşletme kârı pozitif: 161.0M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 19.1x (Faiz: 29.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 466.0M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.9B EUR
CAPEX: 180.0M EUR (Hasılatın %4.6'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+17.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 18.18 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.2
Net kâr marjı %2.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.8
ROE %2.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %14.2
FAVÖK marjı %14.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %24.7
Hasılat başına brüt kâr %24.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 33.0x Sektör: 19.0x
F/K 33.0x — sektör medyanının (19.0x) %74 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.27x Sektör: 2.24x
PD/DD 1.27x — sektör medyanının (2.24x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.2x Sektör: 11.8x
EV/EBITDA 7.2x — sektör medyanının (11.8x) %39 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.50x
Cari oran 1.50x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.53x
Borç/Özkaynak 0.53x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 20.7x
Faiz karşılama 20.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+11.3
Hasılat yıllık %11.3 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-30.0
Net kâr yıllık %-30.0 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 179.0M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -67.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+16.5%
Artı %16.5 beklenen değer (24.95) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 12.69 | PD/DD hedefi: 38.20 | EV/EBITDA hedefi: 35.14 | DCF hedefi: 22.72
Damodaran Değerleme
41/100
Düşük Damodaran skoru (41/100). ROIC (%4.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
57/100
Orta düzey borç riski (57/100). Faiz karşılama oranı 20.7x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 73/100 | Borç Servis: 87/100 | Kalite: 49/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.6
ROIC (%4.6) sermaye maliyetinin (7.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
22.72
DCF (22.72) güncel fiyatla (%+6.1) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 21.42
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€16.8
Güncel fiyat Graham değerinin %21.6 üzerinde (€16.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
33.0x vs 19.0x
Sektör medyanının %74 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.27x vs 2.24x
Sektörden %43 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.2x vs 11.8x
Sektörden %39 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.6 vs %7.4 WACC
ROIC 2.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.4 vs %13.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (21.42), TRAMA-99 çizgisinin %17.8 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Fiyat:: 21.42
TRAMA: 18.18
Fark: %+17.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
EVK — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.