EOANE.ON

🇩🇪 Xetra
17.85
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
64/100
Dalio Risk ?
49/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Graham ?
€15.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
36/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (36/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 6 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €382M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-82.9 geriledi (€2.2B → €382M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-25.5 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.5 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.4. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€989M) kârın %259'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-61.7 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.8. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+73.2 artabilir (€382M → €661M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%23.4
VaR 95% ?
%2.37
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.38
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.37
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%17.4
17.03.2026 → 01.10.2026
Çarpıklık ?
-0.18
Parametrik%2.37
Historik%2.50
Cornish-Fisher%2.43
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+60.1%
ROIC ?
11.7%
DCF Değer ?
42.84
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-82.9 düşerek 382.0M EUR oldu
Yıllık net kâr %-13.2 geriledi
Hasılat çeyreklik %-25.5 düştü (16.3B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.5)
Brüt kâr marjı: %26.6
Brüt marj değişimi: %+1.8 puan
Net kâr marjı düşük: %2.4
FAVÖK çeyreklik %-61.7 düştü (2.0B EUR)
FAVÖK marjı: %12.1
Cari oran < 1: 0.96x — likidite riski
Nakit %-24.1 azaldı → 3.7B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 2.5B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 989.0M EUR
ROE düşük: %1.8
ROA düşük: %0.3
Toplam varlıklar: 115.4B EUR (%-1.5)
Özkaynak: 21.2B EUR (%-2.9)
İşletme kârı pozitif: 818.0M EUR
Faiz karşılama oranı: 3.5x (Faiz: 555.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 2.6B EUR
Net işletme sermayesi negatif: -1.2B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+16.7
CAPEX: 1.5B EUR (Hasılatın %9.4'i)
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.2
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 18.26 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %23
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.4
Net kâr marjı %2.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -7.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %15.7
ROE %15.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.1
FAVÖK marjı %12.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %26.6
Hasılat başına brüt kâr %26.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-0.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-0.2'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 13.8x Sektör: 16.4x
F/K 13.8x — sektör medyanına (16.4x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.20x Sektör: 2.38x
PD/DD 2.20x — sektör medyanı (2.38x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.0x Sektör: 9.7x
EV/EBITDA 4.0x — sektör medyanının (9.7x) %59 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.96x
Cari oran 0.96x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.7x
Net Borç/EBITDA 3.7x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 2.02x
Borç/Özkaynak 2.02x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 5.2x
Faiz karşılama 5.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.5
Hasılat yıllık %-0.5 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-13.2
Net kâr yıllık %-13.2 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.4B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 22.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+60.1%
Artı %60.1 beklenen değer (28.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 25.69 | PD/DD hedefi: 19.96 | EV/EBITDA hedefi: 43.56 | DCF hedefi: 42.84
Damodaran Değerleme
64/100
Orta Damodaran skoru (64/100). ROIC (%11.7) – WACC (%6.4) farkı +5.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
49/100
Yüksek borç riski (49/100). Faiz karşılama oranı 5.2x — güçlü. Borç/EBITDA 3.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 56/100 | Borç Servis: 69/100 | Kalite: 65/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%11.7
ROIC (%11.7) sermaye maliyetini 5.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %6.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
42.84
DCF modeli 42.84 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %140.0 ucuz.
Mevcut fiyat: 17.85
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Güçlü
Graham İçsel Değer
€15.4
Güncel fiyat Graham değerinin %13.7 üzerinde (€15.4) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
13.8x vs 16.4x
Sektör medyanının %16 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.20x vs 2.38x
Sektörden %8 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.0x vs 9.7x
Sektörden %59 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%11.7 vs %6.4 WACC
ROIC 5.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.5 vs %15.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (17.85), TRAMA-99 çizgisi (18.26) ile yakın seviyede (%-2.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 17.85
TRAMA: 18.26
Fark: %-2.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
EOAN — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.