ENTRAIC Enterra Yenilenebilir Enerji A.S.

🇹🇷 BİST
4.39
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
47/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
25/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
59%
Lothien Sağlamlık Özeti
60/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (60/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 9 | Negatif: 6 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺377M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+273.0 arttı (-₺218M → ₺377M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-56.3 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-55.5 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %1.6 → %47.7 (+46.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %38.1. Her 100₺ satıştan 38₺ kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.21x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺1.3B) kârın %357'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+3161.2 arttı (₺14M → ₺473M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.40. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 48.3. Pahalı değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-3.0. Şirket özsermayesini eritiyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+61.7 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+273.0) ama yıllık bazda düşüş (%-56.3). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-55.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%64.5
VaR 95% ?
%6.91
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%9.68
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%9.38
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%69.1
16.02.2026 → 16.09.2026
Çarpıklık ?
-7.60
Parametrik%6.91
Historik%3.89
Cornish-Fisher%3.61
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+31.9%
ROIC ?
0.3%
DCF Değer ?
5.82
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+273.0 artarak 376.8M TL oldu
Yıllık net kâr %-56.3 geriledi
Hasılat çeyreklik %+6.8 büyüdü (990.0M TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-55.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %47.7
Brüt marj değişimi: %+46.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %38.1
FAVÖK çeyreklik %+3161.2 büyüdü (472.6M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %47.7
Toplam borç: 11.8B TL
Net borç hasılatın üzerinde: 11.2B TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.27x
Cari oran < 1: 0.21x — likidite riski
Nakit %-51.2 azaldı → 573.7M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 1.4B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 1.3B TL
ROE düşük: %0.9
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar %+5.1 büyüdü → 59.3B TL
Özkaynak %+14.6 arttı → 44.1B TL
İşletme kârı pozitif: 339.7M TL
İşletme kârı büyüme: %+816.0
Ödenmiş sermaye: 4.0B TL
Net işletme sermayesi negatif: -4.9B TL — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-23.9
CAPEX: 37.5M TL (Hasılatın %3.8'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-17.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 5.34 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %2
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %61.7 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel brüt kâr marjı %1.6 → %47.7 (genişledi)
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺377M ₺377M %+61.7 ₺990M ₺990M %3.4
2026/3 %31 ×1.07 ₺-218M ₺-233M %-112.4 ₺927M ₺992M %-2.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺-1.6B ₺-1.9B %-893.7 ₺1.6B ₺1.8B %-15.4
2025/9 %33 ×1.23 ₺192M ₺236M %-79.3 ₺211M ₺259M %2.5
2025/6 %35 ×1.32 ₺862M ₺1.1B %-49.3 ₺2.2B ₺2.9B %12.1
2025/3 %38 ×1.40 ₺-1.6B ₺-2.2B %-945.6 ₺965M ₺1.4B %-24.6
2024/12 %44 ×1.54 ₺-172M ₺-266M %-196.7 ₺760M ₺1.2B %-2.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺168M ₺275M %-92.8 ₺841M ₺1.4B %2.4
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %38.1
Net kâr marjı %38.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +61.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-3.0
ROE %-3.0 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %47.7
FAVÖK marjı %47.7 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %47.7
Hasılat başına brüt kâr %47.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %65.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %65.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
PD/DD Oranı 0.40x Sektör: 1.98x
PD/DD 0.40x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 48.3x Sektör: 6.9x
EV/EBITDA 48.3x — sektör medyanının (6.9x) %598 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.21x
Cari oran 0.21x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 19.7x
Net Borç/EBITDA 19.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.27x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 0.2x
Faiz karşılama 0.2x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-55.5
Hasılat yıllık %-55.5 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-56.3
Net kâr yıllık %-56.3 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.1B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -882.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
47/100
Orta düzey sağlamlık (47/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+31.9%
Artı %31.9 beklenen değer (5.79) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 13.17 | EV/EBITDA hedefi: 1.10 | DCF hedefi: 5.82
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%0.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
25/100
Yüksek borç riski (25/100). Faiz karşılama oranı 0.2x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 19.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 47/100 | Borç Servis: 7/100 | Kalite: 36/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.3
ROIC (%0.3) sermaye maliyetinin (36.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %36.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5.82
DCF modeli 5.82 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %32.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 4.39
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
PD/DD Oranı
0.40x vs 1.98x
Sektörden %80 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
48.3x vs 6.9x
Sektörden %598 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%0.3 vs %36.0 WACC
ROIC 35.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-33.7 vs %16.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-33.7
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (4.39), TRAMA-99 çizgisinin %17.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 4.39
TRAMA: 5.34
Fark: %-17.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ENTRA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.