ENRSiemens Energy

🇩🇪 Xetra
134.98
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
55/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
63/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€29.9
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+41.4 arttı (€766M → €1.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+76.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €8.1B fazla. Borç riski düşük.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-20.7 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€2.1B) kârın %195'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+29.4 arttı (€1.6B → €2.0B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 42.9. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 10.79. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 18.6. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %25.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-37.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%48.9
VaR 95% ?
%4.91
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.01
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.65
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%29.5
24.04.2026 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
-0.03
Parametrik%4.91
Historik%5.20
Cornish-Fisher%4.86
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-13.5%
ROIC ?
108.6%
DCF Değer ?
223.30
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+41.4 artarak 1.1B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+76.1
Hasılat çeyreklik %+11.2 büyüdü (11.4B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.5)
Brüt kâr marjı: %23.3
Brüt marj değişimi: %+1.4 puan
Net kâr marjı: %9.5
FAVÖK çeyreklik %+29.4 büyüdü (2.0B EUR)
FAVÖK marjı: %17.6
Toplam borç %-20.7 azaldı → 3.0B EUR
Net nakit pozisyonunda: -8.1B EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.28x
Cari oran < 1: 0.90x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 11.1B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 2.5B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 2.1B EUR
ROE: %10.1
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 63.8B EUR (%+3.2)
Özkaynak: 10.7B EUR (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 1.5B EUR
İşletme kârı büyüme: %+43.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 23.2x (Faiz: 87.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 850.8M EUR
Net işletme sermayesi negatif: -4.3B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-12.9
CAPEX: 414.0M EUR (Hasılatın %3.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-17.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 162.57 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %9.5
Net kâr marjı %9.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %25.1
ROE %25.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %17.6
FAVÖK marjı %17.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %23.3
Hasılat başına brüt kâr %23.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 42.9x Sektör: 23.6x
F/K 42.9x — sektör medyanının (23.6x) %81 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 10.79x Sektör: 4.04x
PD/DD 10.79x — sektör medyanının %167 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 18.6x Sektör: 14.3x
EV/EBITDA 18.6x — sektör medyanının (14.3x) %30 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 0.90x
Cari oran 0.90x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.28x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 35.0x
Faiz karşılama 35.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+17.5
Hasılat yıllık %17.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+76.1
Net kâr yıllık %76.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 849.0M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -62.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
55/100
Orta düzey sağlamlık (55/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-13.5%
Eksi %13.5 beklenen değer (116.72) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 88.41 | PD/DD hedefi: 53.68 | EV/EBITDA hedefi: 104.15 | DCF hedefi: 223.30
Damodaran Değerleme
63/100
Orta Damodaran skoru (63/100). ROIC (%108.6) – WACC (%9.5) farkı +99.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 35.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 74/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%108.6
ROIC (%108.6) sermaye maliyetini 99.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
223.30
DCF modeli 223.30 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %65.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 134.98
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€29.9
Güncel fiyat Graham değerinin %77.8 üzerinde (€29.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
42.9x vs 23.6x
Sektör medyanının %81 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
10.79x vs 4.04x
Sektörden %167 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
18.6x vs 14.3x
Sektörden %30 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%108.6 vs %9.5 WACC
ROIC 99.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.4 vs %13.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (134.98), TRAMA-99 çizgisinin %17.0 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 134.98
TRAMA: 162.57
Fark: %-17.0
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ENR — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.