ENRSiemens Energy

🇩🇪 Xetra
134.98
EUR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
55/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
63/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€29.9
Pahalı
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
75%
Сводка надежности Lothien
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+41.4 arttı (€766M → €1.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+76.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €8.1B fazla. Borç riski düşük.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-20.7 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€2.1B) kârın %195'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+29.4 arttı (€1.6B → €2.0B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 42.9. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 10.79. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 18.6. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %25.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-37.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
252 дней
Годовая волатильность ?
%48.9
VaR 95% ?
%4.91
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%7.01
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%6.65
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%29.5
24.04.2026 → 15.10.2026
Асимметрия ?
-0.03
Parametrik%4.91
Historik%5.20
Cornish-Fisher%4.86
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
-13.5%
ROIC ?
108.6%
Значение DCF ?
223.30
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+41.4 artarak 1.1B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+76.1
Hasılat çeyreklik %+11.2 büyüdü (11.4B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.5)
Brüt kâr marjı: %23.3
Brüt marj değişimi: %+1.4 puan
Net kâr marjı: %9.5
FAVÖK çeyreklik %+29.4 büyüdü (2.0B EUR)
FAVÖK marjı: %17.6
Toplam borç %-20.7 azaldı → 3.0B EUR
Net nakit pozisyonunda: -8.1B EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.28x
Cari oran < 1: 0.90x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 11.1B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 2.5B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 2.1B EUR
ROE: %10.1
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 63.8B EUR (%+3.2)
Özkaynak: 10.7B EUR (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 1.5B EUR
İşletme kârı büyüme: %+43.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 23.2x (Faiz: 87.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 850.8M EUR
Net işletme sermayesi negatif: -4.3B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-12.9
CAPEX: 414.0M EUR (Hasılatın %3.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-17.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 162.57 EUR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %9.5
Net kâr marjı %9.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %25.1
ROE %25.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %17.6
FAVÖK marjı %17.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %23.3
Hasılat başına brüt kâr %23.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
F/K Oranı 42.9x Сектор: 23.6x
F/K 42.9x — sektör medyanının (23.6x) %81 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 10.79x Сектор: 4.04x
PD/DD 10.79x — sektör medyanının %167 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 18.6x Сектор: 14.3x
EV/EBITDA 18.6x — sektör medyanının (14.3x) %30 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Задолженность
Cari Oran 0.90x
Cari oran 0.90x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.28x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 35.0x
Faiz karşılama 35.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+17.5
Hasılat yıllık %17.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+76.1
Net kâr yıllık %76.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 849.0M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -62.7M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
55/100
Orta düzey sağlamlık (55/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-13.5%
Eksi %13.5 beklenen değer (116.72) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 88.41 | PD/DD hedefi: 53.68 | EV/EBITDA hedefi: 104.15 | DCF hedefi: 223.30
Damodaran Değerleme
63/100
Orta Damodaran skoru (63/100). ROIC (%108.6) – WACC (%9.5) farkı +99.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 35.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 74/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%108.6
ROIC (%108.6) sermaye maliyetini 99.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
223.30
DCF modeli 223.30 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %65.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 134.98
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€29.9
Güncel fiyat Graham değerinin %77.8 üzerinde (€29.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
42.9x vs 23.6x
Sektör medyanının %81 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
10.79x vs 4.04x
Sektörden %167 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
18.6x vs 14.3x
Sektörden %30 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%108.6 vs %9.5 WACC
ROIC 99.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.4 vs %13.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (134.98), TRAMA-99 çizgisinin %17.0 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Цена:: 134.98
TRAMA: 162.57
Разница: %-17.0
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
ENR — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.