ENRSiemens Energy

🇩🇪 Xetra
134.98
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
55/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
63/100
Dalio Risk ?
77/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€29.9
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
82/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (82/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+41.4 arttı (€766M → €1.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+76.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €8.1B fazla. Borç riski düşük.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-20.7 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€2.1B) kârın %195'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+29.4 arttı (€1.6B → €2.0B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 42.9. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 10.79. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 18.6. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %25.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-37.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%48.9
VaR 95% ?
%4.91
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.01
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.65
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%29.5
24.04.2026 → 15.10.2026
الانحراف ?
-0.03
Parametrik%4.91
Historik%5.20
Cornish-Fisher%4.86
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-13.5%
ROIC ?
108.6%
قيمة DCF ?
223.30
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+41.4 artarak 1.1B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+76.1
Hasılat çeyreklik %+11.2 büyüdü (11.4B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.5)
Brüt kâr marjı: %23.3
Brüt marj değişimi: %+1.4 puan
Net kâr marjı: %9.5
FAVÖK çeyreklik %+29.4 büyüdü (2.0B EUR)
FAVÖK marjı: %17.6
Toplam borç %-20.7 azaldı → 3.0B EUR
Net nakit pozisyonunda: -8.1B EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.28x
Cari oran < 1: 0.90x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 11.1B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 2.5B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 2.1B EUR
ROE: %10.1
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar: 63.8B EUR (%+3.2)
Özkaynak: 10.7B EUR (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 1.5B EUR
İşletme kârı büyüme: %+43.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 23.2x (Faiz: 87.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 850.8M EUR
Net işletme sermayesi negatif: -4.3B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-12.9
CAPEX: 414.0M EUR (Hasılatın %3.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-17.0 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 162.57 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %9.5
Net kâr marjı %9.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %25.1
ROE %25.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %17.6
FAVÖK marjı %17.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %23.3
Hasılat başına brüt kâr %23.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 42.9x القطاع: 23.6x
F/K 42.9x — sektör medyanının (23.6x) %81 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 10.79x القطاع: 4.04x
PD/DD 10.79x — sektör medyanının %167 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 18.6x القطاع: 14.3x
EV/EBITDA 18.6x — sektör medyanının (14.3x) %30 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.90x
Cari oran 0.90x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.28x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 35.0x
Faiz karşılama 35.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+17.5
Hasılat yıllık %17.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+76.1
Net kâr yıllık %76.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 849.0M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -62.7M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
55/100
Orta düzey sağlamlık (55/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-13.5%
Eksi %13.5 beklenen değer (116.72) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 88.41 | PD/DD hedefi: 53.68 | EV/EBITDA hedefi: 104.15 | DCF hedefi: 223.30
Damodaran Değerleme
63/100
Orta Damodaran skoru (63/100). ROIC (%108.6) – WACC (%9.5) farkı +99.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
77/100
Düşük borç riski (77/100). Faiz karşılama oranı 35.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 74/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%108.6
ROIC (%108.6) sermaye maliyetini 99.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
223.30
DCF modeli 223.30 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %65.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 134.98
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€29.9
Güncel fiyat Graham değerinin %77.8 üzerinde (€29.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
42.9x vs 23.6x
Sektör medyanının %81 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
10.79x vs 4.04x
Sektörden %167 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
18.6x vs 14.3x
Sektörden %30 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%108.6 vs %9.5 WACC
ROIC 99.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.4 vs %13.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (134.98), TRAMA-99 çizgisinin %17.0 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 134.98
TRAMA: 162.57
الفرق: %-17.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
ENR — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.