ENLEnel SpA

🇩🇪 Xetra
9.18
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
52/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
45/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€6.0
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
67%
ملخص متانة لوذيان
47/100
Lothien Sağlamlık: Orta (47/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 5 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.9B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+1.1). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+32.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %55.8 → %51.3 (-4.5 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 1.97x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Likidite Riski
Cari oran 0.72x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€1.9B) ama FCF negatif (-€1.8B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-33.1 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%21.0
VaR 95% ?
%2.14
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.04
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.15
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%15.7
14.07.2026 → 01.10.2026
الانحراف ?
-0.05
Parametrik%2.14
Historik%2.44
Cornish-Fisher%2.07
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+2.3%
ROIC ?
3.6%
قيمة DCF ?
4.55
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (1.9B EUR, %+1.1)
Yıllık net kâr büyümesi %+32.4
Hasılat çeyreklik %-8.2 düştü (17.0B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+30.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %51.3
Brüt marj değişimi: %-4.5 puan
Net kâr marjı: %11.0
FAVÖK çeyreklik %-33.1 düştü (4.7B EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %27.5
Toplam borç: 73.1B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 68.6B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.10x
Cari oran < 1: 0.72x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 4.5B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 534.0M EUR
Serbest nakit akışı negatif: -1.8B EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %5.4
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 189.2B EUR (%-0.7)
Özkaynak: 34.9B EUR (%-1.4)
İşletme kârı pozitif: 1.2B EUR
Faiz karşılama oranı: 3.1x (Faiz: 1.5B EUR)
Ödenmiş sermaye: 9.9B EUR
Net işletme sermayesi negatif: -15.4B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-51.2
CAPEX: 2.3B EUR (Hasılatın %13.5'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.4
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 9.40 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %21
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %11.0
Net kâr marjı %11.0 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +1.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.9
ROE %12.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %27.5
FAVÖK marjı %27.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %51.3
Hasılat başına brüt kâr %51.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 20.1x القطاع: 18.3x
F/K 20.1x — sektör medyanının (18.3x) %9 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.61x القطاع: 2.39x
PD/DD 2.61x — sektör medyanının (2.39x) %9 üzerinde.
EV/EBITDA 7.1x القطاع: 12.0x
EV/EBITDA 7.1x — sektör medyanının (12.0x) %41 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 0.72x
Cari oran 0.72x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.3x
Net Borç/EBITDA 3.3x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 2.10x
Borç/Özkaynak 2.10x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 4.3x
Faiz karşılama 4.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+30.3
Hasılat yıllık %30.3 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+32.4
Net kâr yıllık %32.4 artmış — güçlü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
52/100
Orta düzey sağlamlık (52/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+2.3%
Artı %2.3 beklenen değer (9.39) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 8.34 | PD/DD hedefi: 8.83 | EV/EBITDA hedefi: 15.48 | DCF hedefi: 4.55
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%3.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
45/100
Yüksek borç riski (45/100). Faiz karşılama oranı 4.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 57/100 | Borç Servis: 58/100 | Kalite: 64/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.6
ROIC (%3.6) sermaye maliyetinin (7.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
4.55
DCF (4.55) güncel fiyatın %50.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 9.18
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€6.0
Güncel fiyat Graham değerinin %34.6 üzerinde (€6.0) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
20.1x vs 18.3x
Sektör medyanının %9 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.61x vs 2.39x
Sektörden %9 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.1x vs 12.0x
Sektörden %41 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.6 vs %7.1 WACC
ROIC 3.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.7 vs %33.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (9.18), TRAMA-99 çizgisi (9.40) ile yakın seviyede (%-2.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 9.18
TRAMA: 9.40
الفرق: %-2.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
ENL — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.