ENJSAENERJİSA ENERJİ

🇹🇷 BİST
111.30
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
41/100
Dalio Risk ?
48/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺103.3
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
68/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (68/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺1.6B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+47.3 arttı (₺1.1B → ₺1.6B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+135.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-6.2 düştü. Şirket daralmada.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.7. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.76x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺1.6B) ama FCF negatif (-₺4.8B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.6. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+37.6 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-30.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%34.3
VaR 95% ?
%3.40
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.87
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.57
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%21.7
17.04.2026 → 14.07.2026
Çarpıklık ?
-0.05
Parametrik%3.40
Historik%3.05
Cornish-Fisher%3.34
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+6.8%
ROIC ?
13.6%
DCF Değer ?
95.32
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+47.3 artarak 1.6B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+135.0
Hasılat çeyreklik %+5.5 büyüdü (58.1B TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-6.2)
Brüt kâr marjı: %30.9
Net kâr marjı düşük: %2.7
FAVÖK çeyreklik %+24.0 büyüdü (15.4B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %26.4
Toplam borç: 94.0B TL
Net borç hasılatın üzerinde: 83.3B TL
Borç/Özkaynak oranı: 0.86x
Cari oran < 1: 0.86x — likidite riski
Nakit %-41.5 azaldı → 10.8B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 13.2B TL
Serbest nakit akışı negatif: -4.8B TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.5
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 277.1B TL (%+4.6)
Özkaynak %+8.2 arttı → 109.0B TL
İşletme kârı pozitif: 11.5B TL
İşletme kârı büyüme: %+22.2
Faiz karşılama oranı: 1.6x (Faiz: 9.5B TL)
Ödenmiş sermaye: 1.2B TL
Net işletme sermayesi negatif: -14.2B TL — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-101.9
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %30.8 (17.9B TL)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.2
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 111.06 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %37.6 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺1.6B ₺1.6B %+37.6 ₺58.1B ₺58.1B %5.8
2026/3 %31 ×1.07 ₺1.1B ₺1.2B %-64.0 ₺55.1B ₺59.0B %4.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺2.7B ₺3.2B %+224.0 ₺69.9B ₺82.3B %11.4
2025/9 %33 ×1.23 ₺806M ₺991M %+10.8 ₺37.3B ₺45.9B %3.6
2025/6 %35 ×1.32 ₺677M ₺894M %-34.2 ₺61.9B ₺81.8B %3.3
2025/3 %38 ×1.40 ₺-970M ₺-1.4B %-211.7 ₺59.7B ₺83.6B %-5.0
2024/12 %44 ×1.54 ₺-789M ₺-1.2B %-159.6 ₺72.1B ₺111.2B %-3.2
2024/9 %49 ×1.64 ₺-1.2B ₺-2.0B %-5127.0 ₺69.5B ₺113.8B %-7.1
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.7
Net kâr marjı %2.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.9
ROE %5.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %26.4
FAVÖK marjı %26.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %30.9
Hasılat başına brüt kâr %30.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %12.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %12.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 21.2x Sektör: 17.4x
F/K 21.2x — sektör medyanının (17.4x) %22 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.21x Sektör: 1.15x
PD/DD 1.21x — sektör medyanının (1.15x) %5 üzerinde.
EV/EBITDA 4.6x Sektör: 7.8x
EV/EBITDA 4.6x — sektör medyanının (7.8x) %42 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.86x
Cari oran 0.86x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.0x
Net Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.86x
Borç/Özkaynak 0.86x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.2x
Faiz karşılama 2.2x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-6.2
Hasılat yıllık %-6.2 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+135.0
Net kâr yıllık %135.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 968.6M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -1.2B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+6.8%
Artı %6.8 beklenen değer (118.91) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 96.13 | PD/DD hedefi: 107.29 | EV/EBITDA hedefi: 191.72 | DCF hedefi: 95.32
Damodaran Değerleme
41/100
Düşük Damodaran skoru (41/100). ROIC (%13.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
48/100
Yüksek borç riski (48/100). Faiz karşılama oranı 2.2x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 79/100 | Borç Servis: 48/100 | Kalite: 50/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.6
ROIC (%13.6) sermaye maliyetinin (30.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %30.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
95.32
DCF (95.32) güncel fiyatın %14.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 111.30
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺103.3
Graham değeri (₺103.3) güncel fiyata yakın (%-7.2). Adil fiyat bölgesinde.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
21.2x vs 17.4x
Sektör medyanının %22 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.21x vs 1.15x
Sektörden %5 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.6x vs 7.8x
Sektörden %42 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.6 vs %30.2 WACC
ROIC 16.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.8 vs %21.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (111.30), TRAMA-99 çizgisi (111.06) ile yakın seviyede (%+0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 111.30
TRAMA: 111.06
Fark: %+0.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ENJSA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.