ELEssilorLuxottica

🇪🇺 Euronext
154.40
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
66/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
€97.2
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €2.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+330.9 arttı (€579M → €2.5B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+330.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+311.1 arttı (€7.1B → €29.3B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+311.1 arttı. Şirket büyüyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€3.3B) kârın %132'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+254.8 arttı (€1.6B → €5.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.6. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-75.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Çok Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%198.5
VaR 95% ?
%20.22
daily max loss
VaR 99% ?
%28.74
daily max loss
CVaR 95% ?
%15.27
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%74.4
12.11.2025 → 03.06.2026
Skewness ?
5.47
Parametrik%20.22
Historik%3.67
Cornish-Fisher%-19.28
Return Distribution
Valuation
Potential?
+19.9%
ROIC ?
4.9%
DCF Value ?
391.93
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Yıllık net kâr büyümesi %+330.9
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+311.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %60.0
Net kâr marjı: %8.5
FAVÖK marjı: %20.0
Toplam borç: 15.3B EUR
Net borç: 13.4B EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.39x
Cari oran < 1: 0.89x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.9B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 5.3B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 3.3B EUR
ROE düşük: %6.4
ROA: %3.8
Ödenmiş sermaye: 459.6M EUR
Net işletme sermayesi negatif: -1.4B EUR — kısa vadeli baskı
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 157.61 EUR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %17
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %8.5
Net kâr marjı %8.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.4
ROE %9.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.0
FAVÖK marjı %20.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %60.0
Hasılat başına brüt kâr %60.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %12.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %12.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 14.6x Sector: 14.7x
F/K 14.6x — sektör medyanına (14.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.81x Sector: 1.88x
PD/DD 1.81x — sektör medyanı (1.88x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 7.8x Sector: 7.2x
EV/EBITDA 7.8x — sektör medyanının (7.2x) %9 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.89x
Cari oran 0.89x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 1.4x
Net Borç/EBITDA 1.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.39x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 47.8x
Faiz karşılama 47.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+311.1
Hasılat yıllık %311.1 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+330.9
Net kâr yıllık %330.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.2B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 584.2M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
66/100
İyi sağlamlık (66/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+19.9%
Artı %19.9 beklenen değer (185.10) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 135.76 | PD/DD hedefi: 163.12 | EV/EBITDA hedefi: 141.76 | DCF hedefi: 391.93
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%4.9) – WACC (%7.5) farkı -2.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 47.8x — güçlü. Borç/EBITDA 1.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 72/100 | Kalite: 68/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.9
ROIC (%4.9) sermaye maliyetinin (7.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
391.93
DCF modeli 391.93 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %153.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 154.40
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
€97.2
Güncel fiyat Graham değerinin %37.0 üzerinde (€97.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
14.6x vs 14.7x
Sektör medyanının %1 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.81x vs 1.88x
Sektörden %4 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.8x vs 7.2x
Sektörden %9 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.9 vs %7.5 WACC
ROIC 2.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.4 vs %21.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (154.40), TRAMA-99 çizgisi (157.61) ile yakın seviyede (%-2.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 154.40
TRAMA: 157.61
Difference: %-2.0
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
EL — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.