DXSDEXUS

🇦🇺 Avustralya Borsası
5.69
AUD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
28/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
48/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$10.9
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
67%
Lothien Robustness Summary
68/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (68/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$153M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+290.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-28.1 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %92.2. Her 100A$ satıştan 92A$ kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.28x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$128M) kârın %84'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.0. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.61. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+27.3 artabilir (A$153M → A$194M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%21.3
VaR 95% ?
%2.31
daily max loss
VaR 99% ?
%3.22
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.11
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%31.0
28.10.2025 → 03.06.2026
Skewness ?
0.15
Parametrik%2.31
Historik%2.15
Cornish-Fisher%2.15
Return Distribution
Valuation
Potential?
+40.8%
DCF Value ?
2.71
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (152.6M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+290.0
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (165.5M AUD)
Yıllık hasılat daraldı (%-28.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %80.8
Net kâr marjı yüksek: %92.2
FAVÖK yatay seyrede (182.4M AUD)
FAVÖK marjı güçlü: %110.2
Toplam borç: 4.7B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 4.6B AUD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.47x
Cari oran < 1: 0.28x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 57.8M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 545.5M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 128.0M AUD
ROE düşük: %1.5
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 15.2B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 9.9B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 55.7M AUD
Faiz karşılama oranı: 3.3x (Faiz: 55.8M AUD)
Ödenmiş sermaye: 1.1B AUD
Net işletme sermayesi negatif: -1.2B AUD — kısa vadeli baskı
CAPEX: 8.4M AUD (Hasılatın %5.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-1.9
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 5.80 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %3
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %92.2
Net kâr marjı %92.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.1
ROE %6.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %110.2
FAVÖK marjı %110.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %80.8
Hasılat başına brüt kâr %80.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %77.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %77.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 10.0x Sector: 18.2x
F/K 10.0x — sektör medyanının (18.2x) %45 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.61x Sector: 2.37x
PD/DD 0.61x — sektör medyanının (2.37x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 14.6x Sector: 10.3x
EV/EBITDA 14.6x — sektör medyanının (10.3x) %42 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.28x
Cari oran 0.28x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 6.4x
Net Borç/EBITDA 6.4x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.47x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 3.3x
Faiz karşılama 3.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-28.1
Hasılat yıllık %-28.1 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+290.0
Net kâr yıllık %290.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 95.9M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -67.7M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+40.8%
Artı %40.8 beklenen değer (8.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 11.10 | PD/DD hedefi: 17.07 | EV/EBITDA hedefi: 4.02 | DCF hedefi: 2.71
Damodaran Değerleme
28/100
Düşük Damodaran skoru (28/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
48/100
Yüksek borç riski (48/100). Faiz karşılama oranı 3.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 6.4x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 40/100 | Kalite: 83/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.71
DCF (2.71) güncel fiyatın %52.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 5.69
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$10.9
Graham içsel değer: A$10.9. Ucuz
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
10.0x vs 18.2x
Sektör medyanının %45 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.61x vs 2.37x
Sektörden %74 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.6x vs 10.3x
Sektörden %42 daha yüksek EV/EBITDA
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (5.69), TRAMA-99 çizgisi (5.80) ile yakın seviyede (%-1.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 5.69
TRAMA: 5.80
Difference: %-1.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
DXS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.