DTGDaimler Truck

🇩🇪 Xetra
41.77
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
47/100
Dalio Risk ?
53/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
€45.9
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
67%
Lothien Sağlamlık Özeti
70/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (70/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 2 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+732.6 arttı (€175M → €1.5B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+426.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+23.1 arttı (€10.0B → €12.3B). Talep güçlü.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.87x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %12. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.2. Makul değerleme aralığında.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 15.8. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-50.2 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%29.1
VaR 95% ?
%2.91
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.16
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.20
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.4
03.08.2026 → 13.10.2026
Çarpıklık ?
0.71
Parametrik%2.91
Historik%2.34
Cornish-Fisher%2.46
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+14.4%
ROIC ?
3.3%
DCF Değer ?
64.68
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+732.6 artarak 1.5B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+426.0
Hasılat çeyreklik %+23.1 büyüdü (12.3B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.3)
Brüt kâr marjı düşük: %17.8
Net kâr marjı: %11.9
FAVÖK çeyreklik %+13.3 büyüdü (724.0M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %5.9
Toplam borç: 28.0B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 19.7B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.24x
Cari oran: 1.70x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 8.2B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 461.0M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 171.0M EUR
ROE düşük: %6.5
ROA: %2.0
Toplam varlıklar: 72.6B EUR (%-2.7)
Özkaynak: 22.6B EUR (%+3.0)
İşletme kârı pozitif: 646.0M EUR
İşletme kârı büyüme: %+22.3
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.9x (Faiz: 73.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 760.2M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 16.2B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-15.3
CAPEX: 290.0M EUR (Hasılatın %2.4'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+1.8
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 41.05 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.9
Net kâr marjı %11.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +10.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.5
ROE %9.5 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %5.9
FAVÖK marjı %5.9 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %17.8
Hasılat başına brüt kâr %17.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 11.2x Sektör: 14.4x
F/K 11.2x — sektör medyanına (14.4x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.41x Sektör: 1.86x
PD/DD 1.41x — sektör medyanı (1.86x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 15.8x Sektör: 11.1x
EV/EBITDA 15.8x — sektör medyanının (11.1x) %42 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.70x
Cari oran 1.70x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 8.6x
Net Borç/EBITDA 8.6x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.24x
Borç/Özkaynak 1.24x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.8x
Faiz karşılama 7.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.3
Hasılat yıllık %5.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+426.0
Net kâr yıllık %426.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 825.3M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 472.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+14.4%
Artı %14.4 beklenen değer (47.80) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 54.11 | PD/DD hedefi: 56.96 | EV/EBITDA hedefi: 29.46 | DCF hedefi: 64.68
Damodaran Değerleme
47/100
Düşük Damodaran skoru (47/100). ROIC (%3.3) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
53/100
Orta düzey borç riski (53/100). Faiz karşılama oranı 7.8x — güçlü. Borç/EBITDA 8.6x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 29/100 | Borç Servis: 93/100 | Kalite: 71/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.3
ROIC (%3.3) sermaye maliyetinin (6.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %6.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
64.68
DCF modeli 64.68 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %54.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 41.77
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
€45.9
Graham değeri (€45.9) güncel fiyata yakın (%+9.9). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
11.2x vs 14.4x
Sektör medyanının %22 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.41x vs 1.86x
Sektörden %24 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
15.8x vs 11.1x
Sektörden %42 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.3 vs %6.1 WACC
ROIC 2.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.2 vs %7.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (41.77), TRAMA-99 çizgisi (41.05) ile yakın seviyede (%+1.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 41.77
TRAMA: 41.05
Fark: %+1.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
DTG — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.