CVSCVS Health Corporation

🇩🇪 Xetra
82.78
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
66/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
58/100
Dalio Risk ?
43/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€65.1
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
59/100
Lothien Sağlamlık: Orta (59/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €2.6B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+1.2). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+191.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.8. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.82x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€5.0B) kârın %190'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-138.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%30.1
VaR 95% ?
%3.04
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.33
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.45
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%21.8
22.07.2026 → 24.09.2026
Çarpıklık ?
-0.98
Parametrik%3.04
Historik%2.46
Cornish-Fisher%3.25
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+77.6%
ROIC ?
7.6%
DCF Değer ?
257.59
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (2.6B EUR, %+1.2)
Yıllık net kâr büyümesi %+191.8
Hasılat çeyreklik %+5.6 büyüdü (94.2B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.3)
Brüt kâr marjı düşük: %14.8
Net kâr marjı düşük: %2.8
FAVÖK yatay seyrede (5.2B EUR)
FAVÖK marjı düşük: %5.5
Toplam borç: 67.8B EUR
Net borç: 57.7B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.96x
Cari oran < 1: 0.87x — likidite riski
Nakit %+18.7 arttı → 10.1B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 5.6B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 5.0B EUR
ROE düşük: %3.7
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 225.3B EUR (%+0.3)
Özkaynak: 70.8B EUR (%+2.9)
İşletme kârı pozitif: 4.2B EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.7x (Faiz: 672.2M EUR)
Ödenmiş sermaye: 1.3B EUR
Net işletme sermayesi negatif: -10.4B EUR — kısa vadeli baskı
CAPEX: 613.6M EUR (Hasılatın %0.7'i)
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.6
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 80.71 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.8
Net kâr marjı %2.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.2
ROE %6.2 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %5.5
FAVÖK marjı %5.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %14.8
Hasılat başına brüt kâr %14.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 24.4x Sektör: 24.3x
F/K 24.4x — sektör medyanının (24.3x) %0 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.49x Sektör: 4.04x
PD/DD 1.49x — sektör medyanının (4.04x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 13.7x Sektör: 16.2x
EV/EBITDA 13.7x — sektör medyanı (16.2x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 0.87x
Cari oran 0.87x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 5.7x
Net Borç/EBITDA 5.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 0.96x
Borç/Özkaynak 0.96x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.3x
Faiz karşılama 4.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.3
Hasılat yıllık %7.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+191.8
Net kâr yıllık %191.8 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
66/100
İyi sağlamlık (66/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+77.6%
Artı %77.6 beklenen değer (146.99) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 130.77 | PD/DD hedefi: 220.39 | EV/EBITDA hedefi: 97.56 | DCF hedefi: 248.34
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%7.6) – WACC (%6.7) farkı +0.8 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
43/100
Yüksek borç riski (43/100). Faiz karşılama oranı 4.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 5.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 37/100 | Borç Servis: 61/100 | Kalite: 45/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.6
ROIC (%7.6) sermaye maliyetini hafifçe (0.8 puan) aşıyor.
WACC: %6.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
257.59
DCF modeli 257.59 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %211.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 82.78
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€65.1
Güncel fiyat Graham değerinin %21.4 üzerinde (€65.1) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
24.4x vs 24.3x
Sektör medyanının %0 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.49x vs 4.04x
Sektörden %63 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.7x vs 16.2x
Sektörden %15 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.6 vs %6.7 WACC
ROIC 0.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.2 vs %3.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (82.78), TRAMA-99 çizgisi (80.71) ile yakın seviyede (%+2.6). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 82.78
TRAMA: 80.71
Fark: %+2.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
CVS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.