CTVACorteva

🇺🇸 US
Smart Money 32
12.88
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
60/100
Dalio Risk ?
71/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); Güncel cari oran verisi eksik (C6); önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); dönen varlık verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
70/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (70/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 4 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $1.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+60.6 arttı ($720M → $1.2B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+30.1 arttı ($4.9B → $6.4B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.2 düştü. Şirket daralmada.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif ($1.2B) ama FCF negatif (-$588M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.6. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.34. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %4.1. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+60.6) ama yıllık bazda düşüş (%-12.0). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-53.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%30.5
VaR 95% ?
%3.01
daily max loss
VaR 99% ?
%4.32
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.16
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%16.6
29.07.2026 → 12.08.2026
Skewness ?
0.09
Parametrik%3.01
Historik%2.54
Cornish-Fisher%2.50
Return Distribution
Valuation
Potential?
+130.8%
ROIC ?
9.0%
DCF Value ?
22.23
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+60.6 artarak 1.2B USD oldu
Yıllık net kâr %-12.0 geriledi
Hasılat çeyreklik %+30.1 büyüdü (6.4B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-1.2)
Net kâr marjı yüksek: %18.1
Cari oran: 1.52x — yeterli likidite
Nakit %+20.4 arttı → 2.4B USD
İşletme nakit akışı negatif: -466.0M USD
Serbest nakit akışı negatif: -588.0M USD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.6
ROA: %2.8
Toplam varlıklar: 41.6B USD (%-2.5)
Özkaynak: 25.2B USD (%+3.3)
Ödenmiş sermaye: 668.6M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 5.6B USD
CAPEX: 122.0M USD (Hasılatın %1.9'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 12.23 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %18.1
Net kâr marjı %18.1 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +3.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %4.1
ROE %4.1 — düşük özkaynak getirisi.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 8.6x Sector: 23.9x
F/K 8.6x — sektör medyanının (23.9x) %64 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.34x Sector: 3.69x
PD/DD 0.34x — sektör medyanının (3.69x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.7x Sector: 15.2x
EV/EBITDA 2.7x — sektör medyanının (15.2x) %82 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.52x
Cari oran 1.52x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.19x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 17.5x
Faiz karşılama 17.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.2
Hasılat yıllık %-1.2 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-12.0
Net kâr yıllık %-12.0 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.2B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -422.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+130.8%
Artı %130.8 beklenen değer (29.86) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 38.82 | PD/DD hedefi: 38.82 | EV/EBITDA hedefi: 38.82 | DCF hedefi: 22.23
Damodaran Değerleme
60/100
Orta Damodaran skoru (60/100). ROIC (%9.0) – WACC (%8.4) farkı +0.7 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
71/100
Düşük borç riski (71/100). Faiz karşılama oranı 17.5x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 88/100 | Borç Servis: 88/100 | Kalite: 48/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.0
ROIC (%9.0) sermaye maliyetini hafifçe (0.7 puan) aşıyor.
WACC: %8.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
22.23
DCF modeli 22.23 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %71.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 12.94
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Toplam varlık verisi eksik → ROA hesaplanamadı (C2)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
8.6x vs 23.9x
Sektör medyanının %64 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.34x vs 3.69x
Sektörden %91 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.7x vs 15.2x
Sektörden %82 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.0 vs %8.4 WACC
ROIC 0.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.6 vs %17.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (12.88), TRAMA-99 çizgisinin %5.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 12.88
TRAMA: 12.23
Difference: %+5.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CTVA — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.