CSXCSX Corporation

🇺🇸 US
Smart Money 61
48.68
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
56/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$17.2
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 4 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $1.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+24.2 arttı ($807M → $1.0B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %25.5. Her 100$ satıştan 25$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.30x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 6.38. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.1. Pahalı değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%21.3
VaR 95% ?
%2.08
daily max loss
VaR 99% ?
%3.00
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.80
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%13.6
24.07.2026 → 21.09.2026
Skewness ?
0.55
Parametrik%2.08
Historik%2.05
Cornish-Fisher%1.77
Return Distribution
Valuation
Potential?
-10.2%
ROIC ?
12.1%
DCF Value ?
29.81
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+24.2 artarak 1.0B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+20.9
Hasılat çeyreklik %+13.0 büyüdü (3.9B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+10.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %38.3
Brüt marj değişimi: %+2.3 puan
Net kâr marjı yüksek: %25.5
FAVÖK çeyreklik %+14.8 büyüdü (1.9B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %49.4
Toplam borç: 19.4B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 18.4B USD
Borç/Özkaynak oranı: 1.37x
Cari oran < 1: 0.82x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 1.0B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.3B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 751.0M USD
ROE düşük: %7.1
ROA: %2.2
Toplam varlıklar: 44.7B USD (%+1.1)
Özkaynak: 14.1B USD (%+3.7)
İşletme kârı pozitif: 1.5B USD
İşletme kârı büyüme: %+20.2
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.2x (Faiz: 211.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 1.9B USD
Net işletme sermayesi negatif: -746.0M USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-578.2
CAPEX: 576.0M USD (Hasılatın %14.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+0.2
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 48.59 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %25.5
Net kâr marjı %25.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +2.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %23.3
ROE %23.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %49.4
FAVÖK marjı %49.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %38.3
Hasılat başına brüt kâr %38.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %19.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %19.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 27.9x Sector: 26.5x
F/K 27.9x — sektör medyanının (26.5x) %5 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 6.38x Sector: 4.51x
PD/DD 6.38x — sektör medyanının (4.51x) %41 üzerinde.
EV/EBITDA 16.1x Sector: 15.8x
EV/EBITDA 16.1x — sektör medyanının (15.8x) %2 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.82x
Cari oran 0.82x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.9x
Net Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.37x
Borç/Özkaynak 1.37x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.9x
Faiz karşılama 7.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+10.1
Hasılat yıllık %10.1 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+20.9
Net kâr yıllık %20.9 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 931.3M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -1.2B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
56/100
İyi sağlamlık (56/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-10.2%
Eksi %10.2 beklenen değer (43.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 48.99 | PD/DD hedefi: 36.45 | EV/EBITDA hedefi: 47.41 | DCF hedefi: 29.81
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 7.9x — güçlü. Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 65/100 | Borç Servis: 71/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%12.1
ROIC (%12.1) sermaye maliyetini hafifçe (3.4 puan) aşıyor.
WACC: %8.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
29.81
DCF (29.81) güncel fiyatın %38.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 48.47
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
$17.2
Güncel fiyat Graham değerinin %64.5 üzerinde ($17.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
27.9x vs 26.5x
Sektör medyanının %5 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
6.38x vs 4.51x
Sektörden %41 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.1x vs 15.8x
Sektörden %2 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%12.1 vs %8.7 WACC
ROIC 3.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.2 vs %46.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (48.68), TRAMA-99 çizgisi (48.59) ile yakın seviyede (%+0.2). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 48.68
TRAMA: 48.59
Difference: %+0.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CSX — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.