CRUSCirrus Logic

🇺🇸 US
Smart Money 30
107.87
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
84/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
68/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
9/9
Güçlü
Graham ?
$91.3
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $77M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%-6.1). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %16.7. Her 100$ satıştan 17$ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından $680M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 7.58x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.7. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 84/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+31.8 artabilir ($77M → $101M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%36.0
VaR 95% ?
%3.75
daily max loss
VaR 99% ?
%5.30
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.20
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%40.6
03.06.2026 → 12.10.2026
Skewness ?
-0.09
Parametrik%3.75
Historik%3.71
Cornish-Fisher%3.76
Return Distribution
Valuation
Potential?
+89.2%
ROIC ?
25.6%
DCF Value ?
163.42
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-6.1 düşerek 76.9M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+26.6
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (459.7M USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+12.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %52.6
Net kâr marjı yüksek: %16.7
FAVÖK çeyreklik %-5.4 düştü (107.6M USD)
FAVÖK marjı: %23.4
Toplam borç: 130.5M USD
Net nakit pozisyonunda: -680.2M USD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.06x
Cari oran güçlü: 7.58x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 810.7M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 64.1M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 48.6M USD
ROE düşük: %3.5
ROA: %3.0
Toplam varlıklar: 2.6B USD (%+2.8)
Özkaynak: 2.2B USD (%+2.9)
İşletme kârı pozitif: 84.4M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 332.2x (Faiz: 324,000 USD)
Ödenmiş sermaye: 50.4M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 1.3B USD
CAPEX: 15.5M USD (Hasılatın %3.4'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-8.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 117.94 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %16.7
Net kâr marjı %16.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -1.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %19.9
ROE %19.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %23.4
FAVÖK marjı %23.4 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %52.6
Hasılat başına brüt kâr %52.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %27.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %27.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 12.7x Sector: 54.4x
F/K 12.7x — sektör medyanının (54.4x) %77 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.51x Sector: 4.51x
PD/DD 2.51x — sektör medyanının (4.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 8.5x Sector: 21.4x
EV/EBITDA 8.5x — sektör medyanının (21.4x) %60 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 7.58x
Cari oran 7.58x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.2x
Net Borç/EBITDA 0.2x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.06x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 561.9x
Faiz karşılama 561.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+12.9
Hasılat yıllık %12.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+26.6
Net kâr yıllık %26.6 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 128.2M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 59.9M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
84/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (84/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+89.2%
Artı %89.2 beklenen değer (207.11) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 328.35 | PD/DD hedefi: 205.97 | EV/EBITDA hedefi: 274.84 | DCF hedefi: 163.42
Damodaran Değerleme
68/100
Orta Damodaran skoru (68/100). ROIC (%25.6) – WACC (%12.1) farkı +13.4 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 561.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.2x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 96/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%25.6
ROIC (%25.6) sermaye maliyetini 13.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %12.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
163.42
DCF modeli 163.42 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %49.3 ucuz.
Mevcut fiyat: 109.45
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
9/9
Güçlü Piotroski F-Score (9/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
$91.3
Güncel fiyat Graham değerinin %16.6 üzerinde ($91.3) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
12.7x vs 54.4x
Sektör medyanının %77 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.51x vs 4.51x
Sektörden %44 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.5x vs 21.4x
Sektörden %60 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%25.6 vs %12.1 WACC
ROIC 13.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%21.0 vs %27.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %21.0
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (107.87), TRAMA-99 çizgisinin %8.5 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 107.87
TRAMA: 117.94
Difference: %-8.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CRUS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.