COHCochlear Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
131.13
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
44/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
34/100
Dalio Risk ?
92/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$36.7
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
47/100
Lothien Sağlamlık: Orta (47/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$37M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-62.1 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.15x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$69M) kârın %188'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 58.2. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 25.9. Pahalı değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%54.2
VaR 95% ?
%5.86
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%8.19
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%8.22
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%69.6
28.10.2025 → 29.04.2026
Çarpıklık ?
-7.18
Parametrik%5.86
Historik%3.38
Cornish-Fisher%4.03
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-31.7%
ROIC ?
8.9%
DCF Değer ?
75.96
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (36.8M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr %-62.1 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (586.9M AUD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %70.7
Net kâr marjı: %6.3
FAVÖK yatay seyrede (83.0M AUD)
FAVÖK marjı: %14.1
Toplam borç: 212.7M AUD
Net borç: 25.0M AUD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.12x
Cari oran güçlü: 2.15x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 187.7M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 368.0M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 69.3M AUD
ROE düşük: %2.1
ROA düşük: %1.4
Toplam varlıklar: 2.6B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 1.7B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 52.3M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 25.1x (Faiz: 3.3M AUD)
Ödenmiş sermaye: 65.4M AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 695.7M AUD
CAPEX: 22.7M AUD (Hasılatın %3.9'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+12.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 117.00 AUD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %6.3
Net kâr marjı %6.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.5
ROE %8.5 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %14.1
FAVÖK marjı %14.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %70.7
Hasılat başına brüt kâr %70.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %11.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %11.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 58.2x Sektör: 30.4x
F/K 58.2x — sektör medyanının (30.4x) %91 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 4.93x Sektör: 3.40x
PD/DD 4.93x — sektör medyanının (3.40x) %45 üzerinde.
EV/EBITDA 25.9x Sektör: 13.7x
EV/EBITDA 25.9x — sektör medyanının (13.7x) %89 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 2.15x
Cari oran 2.15x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.12x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 25.1x
Faiz karşılama 25.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.2
Hasılat yıllık %0.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-62.1
Net kâr yıllık %-62.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 74.4M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 67.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
44/100
Orta düzey sağlamlık (44/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-31.7%
Eksi %31.7 beklenen değer (89.53) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 66.96 | PD/DD hedefi: 92.14 | EV/EBITDA hedefi: 69.40 | DCF hedefi: 75.96
Damodaran Değerleme
34/100
Düşük Damodaran skoru (34/100). ROIC (%8.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
92/100
Düşük borç riski (92/100). Faiz karşılama oranı 25.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 91/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.9
ROIC (%8.9) sermaye maliyetinin (10.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
75.96
DCF (75.96) güncel fiyatın %42.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 131.13
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Zayıf
Graham İçsel Değer
A$36.7
Graham içsel değer: A$36.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
58.2x vs 30.4x
Sektör medyanının %91 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.93x vs 3.40x
Sektörden %45 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
25.9x vs 13.7x
Sektörden %89 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.9 vs %10.8 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.3 vs %14.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.3
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (131.13), TRAMA-99 çizgisinin %12.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 131.13
TRAMA: 117.00
Fark: %+12.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
COH — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.