CMENTÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO FABRİKASI

🇹🇷 BİST
215.90
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
46/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
21/100
Dalio Risk ?
87/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺179.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
87/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (87/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 11 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺475M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+173.7 arttı (-₺645M → ₺475M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+68.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+62.1 arttı (₺2.8B → ₺4.6B). Talep güçlü.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %-0.8 → %15.4 (+16.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺1.1B fazla. Borç riski düşük.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺475M) ama FCF negatif (-₺405M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+231.4 arttı (-₺535M → ₺702M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %4.7. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-31.1 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+51.4 arttı. Gerçek büyüme var.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+23.1 artabilir (₺475M → ₺585M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%39.7
VaR 95% ?
%4.29
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.99
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.24
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%45.4
16.02.2026 → 21.09.2026
Çarpıklık ?
0.68
Parametrik%4.29
Historik%3.57
Cornish-Fisher%3.63
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-5.3%
ROIC ?
4.1%
DCF Değer ?
15.37
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+173.7 artarak 475.3M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+68.3
Hasılat çeyreklik %+62.1 büyüdü (4.6B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+16.5)
Brüt kâr marjı düşük: %15.4
Brüt marj değişimi: %+16.2 puan
Net kâr marjı: %10.4
FAVÖK çeyreklik %+231.4 büyüdü (702.5M TL)
FAVÖK marjı: %15.4
Toplam borç %-10.9 azaldı → 416.9M TL
Net nakit pozisyonunda: -1.1B TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.02x
Cari oran: 1.93x — yeterli likidite
Nakit %-21.7 azaldı → 1.5B TL
İşletme nakit akışı negatif: -78.2M TL
Serbest nakit akışı negatif: -405.2M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.6
ROA düşük: %1.5
Toplam varlıklar %+11.3 büyüdü → 31.7B TL
Özkaynak %+10.0 arttı → 18.5B TL
İşletme kârı pozitif: 163.1M TL
İşletme kârı büyüme: %+132.3
Ödenmiş sermaye: 87.1M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.4B TL
CAPEX: 336.3M TL (Hasılatın %7.4'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 247.16 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %31.1 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %51.4 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %-0.8 → %15.4 (genişledi)
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺475M ₺475M %-31.1 ₺4.6B ₺4.6B %10.3
2026/3 %31 ×1.07 ₺-645M ₺-690M %-222.5 ₺2.8B ₺3.0B %-15.4
2025/12 %31 ×1.18 ₺478M ₺563M %-12.4 ₺4.9B ₺5.8B %12.1
2025/9 %33 ×1.23 ₺523M ₺643M %+72.4 ₺4.4B ₺5.4B %14.8
2025/6 %35 ×1.32 ₺282M ₺373M %+121.0 ₺3.9B ₺5.2B %8.9
2025/3 %38 ×1.40 ₺-121M ₺-169M %-126.8 ₺4.0B ₺5.6B %-4.1
2024/12 %44 ×1.54 ₺409M ₺630M %+282.3 ₺5.4B ₺8.3B %11.3
2024/9 %49 ×1.64 ₺101M ₺165M %-87.2 ₺5.6B ₺9.2B %3.7
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %10.4
Net kâr marjı %10.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +33.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %4.7
ROE %4.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.4
FAVÖK marjı %15.4 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %15.4
Hasılat başına brüt kâr %15.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 22.6x Sektör: 19.1x
F/K 22.6x — sektör medyanının (19.1x) %18 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.02x Sektör: 1.18x
PD/DD 1.02x — sektör medyanı (1.18x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 5.9x Sektör: 7.2x
EV/EBITDA 5.9x — sektör medyanı (7.2x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.93x
Cari oran 1.93x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.02x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 25.3x
Faiz karşılama 25.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+16.5
Hasılat yıllık %16.5 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+68.3
Net kâr yıllık %68.3 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 494.0M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -270.3M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
46/100
Orta düzey sağlamlık (46/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-5.3%
Eksi %5.3 beklenen değer (204.35) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 196.05 | PD/DD hedefi: 258.90 | EV/EBITDA hedefi: 262.07 | DCF hedefi: 53.98
Damodaran Değerleme
21/100
Düşük Damodaran skoru (21/100). ROIC (%4.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
87/100
Düşük borç riski (87/100). Faiz karşılama oranı 25.3x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 98/100 | Kalite: 47/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.1
ROIC (%4.1) sermaye maliyetinin (42.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
15.37
DCF (15.37) güncel fiyatın %92.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 215.90
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺179.4
Güncel fiyat Graham değerinin %16.9 üzerinde (₺179.4) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
22.6x vs 19.1x
Sektör medyanının %18 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.02x vs 1.18x
Sektörden %14 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.9x vs 7.2x
Sektörden %18 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.1 vs %42.0 WACC
ROIC 37.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.0 vs %18.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.0
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (215.90), TRAMA-99 çizgisinin %12.6 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 215.90
TRAMA: 247.16
Fark: %-12.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CMENT — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.