CLFCleveland-Cliffs Inc.

🇺🇸 US
Smart Money 49
12.12
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
46/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
32/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.5354 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
Active Metric?
2/4
Confidence?
51%
Lothien Robustness Summary
53/100
Lothien Sağlamlık: Orta (53/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Zarar
Son çeyrekte -$145M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+38.8 arttı (-$237M → -$145M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+70.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %-1.7 → %2.5 (+4.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.36x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+166.0 arttı ($100M → $266M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 30.4. Pahalı değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-15.3. Şirket özsermayesini eritiyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-48.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Çok Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%69.2
VaR 95% ?
%7.14
daily max loss
VaR 99% ?
%10.11
daily max loss
CVaR 95% ?
%10.19
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%51.7
20.10.2025 → 20.03.2026
Skewness ?
0.01
Parametrik%7.14
Historik%6.26
Cornish-Fisher%6.78
Return Distribution
Valuation
Potential?
+34.0%
ROIC ?
-5.2%
Debt Cycle?
Daralma
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+38.8 artarak -145.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+70.2
Hasılat çeyreklik %+6.2 büyüdü (5.2B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.9)
Brüt kâr marjı düşük: %2.5
Brüt marj değişimi: %+4.2 puan
Net kâr marjı negatif: %-2.8 — zarar ediyor
FAVÖK çeyreklik %+166.0 büyüdü (266.0M USD)
FAVÖK marjı düşük: %5.1
Toplam borç: 7.7B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 7.6B USD
Borç/Özkaynak oranı: 1.37x
Cari oran: 1.89x — yeterli likidite
Nakit %+55.6 arttı → 70.0M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 230.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 73.0M USD
ROE negatif: %-2.6 — zarar var
ROA düşük: %-0.7
Toplam varlıklar: 20.1B USD (%+0.0)
Özkaynak: 5.6B USD (%-3.7)
İşletme kârı negatif: -46.0M USD — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı: 1.7x (Faiz: 156.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 570.5M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 3.2B USD
İşletme sermayesi değişimi: %-5.3
CAPEX: 157.0M USD (Hasılatın %3.0'i)
Son 8 çeyrek ardışık zarar
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+9.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 11.08 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %-2.8
Net kâr marjı %-2.8 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +2.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-15.3
ROE %-15.3 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %5.1
FAVÖK marjı %5.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %2.5
Hasılat başına brüt kâr %2.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-4.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-4.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
PD/DD Oranı 1.26x Sector: 3.69x
PD/DD 1.26x — sektör medyanının (3.69x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 30.4x Sector: 15.2x
EV/EBITDA 30.4x — sektör medyanının (15.2x) %99 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.89x
Cari oran 1.89x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 15.9x
Net Borç/EBITDA 15.9x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.37x
Borç/Özkaynak 1.37x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 0.8x
Faiz karşılama 0.8x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.9
Hasılat yıllık %5.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+70.2
Zarar %70.2 azaldı — iyileşme devam ediyor.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -209.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -345.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
46/100
Orta düzey sağlamlık (46/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+34.0%
Artı %34.0 beklenen değer (16.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 34.89 | EV/EBITDA hedefi: 6.19
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%-5.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
32/100
Yüksek borç riski (32/100). Faiz karşılama oranı 0.8x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 15.9x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 33/100 | Borç Servis: 57/100 | Kalite: 30/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-5.2
ROIC (%-5.2) sermaye maliyetinin (8.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.9
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.5354 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
PD/DD Oranı
1.26x vs 3.69x
Sektörden %66 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
30.4x vs 15.2x
Sektörden %99 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-5.2 vs %8.9 WACC
ROIC 14.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-4.6 vs %2.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-4.6
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (12.12), TRAMA-99 çizgisinin %9.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 12.12
TRAMA: 11.08
Difference: %+9.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CLF — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.