CIE1Ciena Corp. R

🇩🇪 Xetra
301.80
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
39/100
Dalio Risk ?
80/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€42.0
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €237M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+22.1 arttı (€194M → €237M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+429.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %15.9. Her 100€ satıştan 16€ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 3.80x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+107.9 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 49.8. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 15.78. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 50.5. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-26.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%79.3
VaR 95% ?
%7.82
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%11.22
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%10.77
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%49.7
03.06.2026 → 07.09.2026
الانحراف ?
-0.24
Parametrik%7.82
Historik%7.50
Cornish-Fisher%8.04
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-49.1%
ROIC ?
19.1%
قيمة DCF ?
72.07
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/7
Yıllık net kâr büyümesi %+77.3
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+17.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %45.4
Net kâr marjı yüksek: %15.9
FAVÖK marjı: %21.8
Toplam borç: 2.9B EUR
Net borç: 746.1M EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.07x
Cari oran güçlü: 3.80x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 2.2B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 174.3M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 103.3M EUR
ROE: %8.7
ROA: %3.3
İşletme kârı pozitif: 268.2M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 20.6x (Faiz: 15.7M EUR)
Ödenmiş sermaye: 141.9M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.4B EUR
CAPEX: 71.0M EUR (Hasılatın %4.8'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 343.97 EUR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %66'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %15.9
Net kâr marjı %15.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +2.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.3
ROE %16.3 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %21.8
FAVÖK marjı %21.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %45.4
Hasılat başına brüt kâr %45.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 49.8x القطاع: 27.4x
F/K 49.8x — sektör medyanının (27.4x) %82 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 15.78x القطاع: 4.04x
PD/DD 15.78x — sektör medyanının %291 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 50.5x القطاع: 19.6x
EV/EBITDA 50.5x — sektör medyanının (19.6x) %157 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 3.80x
Cari oran 3.80x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 3.4x
Net Borç/EBITDA 3.4x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.07x
Borç/Özkaynak 1.07x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 12.8x
Faiz karşılama 12.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+37.0
Hasılat yıllık %37.0 büyüdü (2026/7) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+429.6
Net kâr yıllık %429.6 artmış (2026/7) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-49.1%
Eksi %49.1 beklenen değer (153.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 142.21 | PD/DD hedefi: 82.16 | EV/EBITDA hedefi: 117.28 | DCF hedefi: 75.45
Damodaran Değerleme
39/100
Düşük Damodaran skoru (39/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
80/100
Düşük borç riski (80/100). Faiz karşılama oranı 12.8x — güçlü. Borç/EBITDA 3.4x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 39/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%19.1
ROIC (%19.1) sermaye maliyetini 8.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
72.07
DCF (72.07) güncel fiyatın %76.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 301.80
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€42.0
Güncel fiyat Graham değerinin %86.1 üzerinde (€42.0) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
49.8x vs 27.4x
Sektör medyanının %82 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
15.78x vs 4.04x
Sektörden %291 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
50.5x vs 19.6x
Sektörden %157 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%19.1 vs %10.7 WACC
ROIC 8.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.9 vs %16.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.9
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (301.80), TRAMA-99 çizgisinin %12.3 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 301.80
TRAMA: 343.97
الفرق: %-12.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
CIE1 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.