CIAChampion Iron Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
2.38
AUD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
60/100
Dalio Risk ?
52/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
A$3.5
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
8/100
Lothien Sağlamlık: Çok Zayıf (8/100)
Temel göstergelerin çoğu olumsuz. Lothien sağlamlık skoru düşük seviyede. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 8 | Nötr: 2
Net Zarar
Son çeyrekte -A$42M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-279.1 geriledi (A$23M → -A$42M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-274.6 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 3 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-8.5 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %20.6 → %5.9 (-14.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.75x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+30.8 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-88.5 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.7. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.82. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+122.0 artabilir (-A$42M → A$9M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%40.7
VaR 95% ?
%4.46
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%6.20
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.17
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%64.0
16.01.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
-0.22
Parametrik%4.46
Historik%4.37
Cornish-Fisher%4.53
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+61.3%
ROIC ?
5.1%
قيمة DCF ?
5.95
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-279.1 düşerek -41.9M AUD oldu
Yıllık net kâr %-274.6 geriledi
Hasılat çeyreklik %-13.9 düştü (359.8M AUD)
Yıllık hasılat daraldı (%-8.5)
Brüt kâr marjı düşük: %5.9
Brüt marj değişimi: %-14.7 puan
Net kâr marjı negatif: %-11.6 — zarar ediyor
FAVÖK çeyreklik %-88.5 düştü (12.3M AUD)
FAVÖK marjı düşük: %3.4
Toplam borç %+30.8 arttı → 1.4B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.2B AUD
Borç/Özkaynak oranı: 0.88x
Cari oran: 1.56x — yeterli likidite
Nakit %-33.1 azaldı → 200.2M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 51.4M AUD
Serbest nakit akışı negatif: -52.4M AUD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE negatif: %-2.6 — zarar var
ROA düşük: %-1.0
Toplam varlıklar %+16.6 büyüdü → 4.1B AUD
Özkaynak: 1.6B AUD (%+4.9)
İşletme kârı negatif: -1.2M AUD — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı: 1.5x (Faiz: 8.2M AUD)
Ödenmiş sermaye: 560.0M AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 298.3M AUD
İşletme sermayesi değişimi: %-41.9
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %28.9 (103.8M AUD)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-36.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 3.72 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %20
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %-11.6
Net kâr marjı %-11.6 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -17.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.6
ROE %6.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %3.4
FAVÖK marjı %3.4 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %5.9
Hasılat başına brüt kâr %5.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-1.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 12.7x القطاع: 20.9x
F/K 12.7x — sektör medyanının (20.9x) %39 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.82x القطاع: 2.98x
PD/DD 0.82x — sektör medyanının (2.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.1x القطاع: 9.5x
EV/EBITDA 7.1x — sektör medyanı (9.5x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.56x
Cari oran 1.56x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.9x
Net Borç/EBITDA 3.9x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.88x
Borç/Özkaynak 0.88x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.1x
Faiz karşılama 5.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-8.5
Hasılat yıllık %-8.5 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-274.6
Net kâr yıllık %-274.6 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+61.3%
Artı %61.3 beklenen değer (3.84) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 2.10 | PD/DD hedefi: 7.14 | EV/EBITDA hedefi: 3.20 | DCF hedefi: 5.95
Damodaran Değerleme
60/100
Orta Damodaran skoru (60/100). ROIC (%5.1) – WACC (%8.7) farkı -3.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
52/100
Orta düzey borç riski (52/100). Faiz karşılama oranı 5.1x — güçlü. Borç/EBITDA 3.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 57/100 | Borç Servis: 84/100 | Kalite: 58/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.1
ROIC (%5.1) sermaye maliyetinin (8.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5.95
DCF modeli 5.95 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %149.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 2.38
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
A$3.5
Graham içsel değer: A$3.5. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
12.7x vs 20.9x
Sektör medyanının %39 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.82x vs 2.98x
Sektörden %72 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.1x vs 9.5x
Sektörden %26 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.1 vs %8.7 WACC
ROIC 3.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.3 vs %21.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (2.38), TRAMA-99 çizgisinin %36.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 2.38
TRAMA: 3.72
الفرق: %-36.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
CIA — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.