CENContact Energy Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
7.04
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
70/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$5.3
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
50/100
Lothien Sağlamlık: Orta (50/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 1 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$84M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-6.3 düştü. Şirket daralmada.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%37.1
VaR 95% ?
%3.87
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.46
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.25
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%22.0
26.11.2025 → 13.10.2026
Çarpıklık ?
0.17
Parametrik%3.87
Historik%3.60
Cornish-Fisher%3.72
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+5.8%
ROIC ?
7.4%
DCF Değer ?
3.89
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (84.4M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+26.9
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (642.4M AUD)
Yıllık hasılat daraldı (%-6.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %46.3
Net kâr marjı: %13.1
FAVÖK yatay seyrede (208.0M AUD)
FAVÖK marjı güçlü: %32.4
Toplam borç: 2.5B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.8B AUD
Borç/Özkaynak oranı: 0.58x
Cari oran: 1.91x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 615.9M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 793.0M AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 59.1M AUD
ROE düşük: %2.0
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 8.6B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 4.2B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 145.3M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.5x (Faiz: 24.5M AUD)
Ödenmiş sermaye: 1.1B AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 553.2M AUD
CAPEX: 100.3M AUD (Hasılatın %15.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 7.58 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %14
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %13.1
Net kâr marjı %13.1 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.0
ROE %8.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %32.4
FAVÖK marjı %32.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %46.3
Hasılat başına brüt kâr %46.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 22.3x Sektör: 29.5x
F/K 22.3x — sektör medyanına (29.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.79x Sektör: 2.27x
PD/DD 1.79x — sektör medyanı (2.27x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 11.3x Sektör: 11.0x
EV/EBITDA 11.3x — sektör medyanının (11.0x) %2 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.91x
Cari oran 1.91x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.9x
Net Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.58x
Borç/Özkaynak 0.58x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.5x
Faiz karşılama 8.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-6.3
Hasılat yıllık %-6.3 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+26.9
Net kâr yıllık %26.9 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 75.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 66.1M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+5.8%
Artı %5.8 beklenen değer (7.45) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 9.47 | PD/DD hedefi: 9.11 | EV/EBITDA hedefi: 6.87 | DCF hedefi: 3.89
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
70/100
Orta düzey borç riski (70/100). Faiz karşılama oranı 8.5x — güçlü. Borç/EBITDA 2.9x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 98/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.4
ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin (9.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %9.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
3.89
DCF (3.89) güncel fiyatın %44.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 7.04
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$5.3
Graham içsel değer: A$5.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
22.3x vs 29.5x
Sektör medyanının %24 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.79x vs 2.27x
Sektörden %21 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.3x vs 11.0x
Sektörden %2 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.4 vs %9.0 WACC
ROIC 1.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%13.1 vs %32.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %13.1
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (7.04), TRAMA-99 çizgisinin %7.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 7.04
TRAMA: 7.58
Fark: %-7.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
CEN — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.