CCOLACOCA-COLA İÇECEK

🇹🇷 BİST
76.85
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
58/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
29/100
Dalio Risk ?
73/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺73.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
88/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (88/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺8.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+58.3 arttı (₺5.2B → ₺8.3B). Kısa vadede olumlu momentum.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+28.4 arttı (₺52.4B → ₺67.2B). Talep güçlü.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+31.0 arttı (₺12.9B → ₺16.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+47.9 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+19.9 arttı. Gerçek büyüme var.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+30.6 artabilir (₺8.3B → ₺10.8B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%37.8
VaR 95% ?
%3.68
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.30
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.19
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%18.6
21.07.2026 → 31.08.2026
Çarpıklık ?
0.41
Parametrik%3.68
Historik%3.52
Cornish-Fisher%3.38
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-4.1%
ROIC ?
20.2%
DCF Değer ?
33.86
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+58.3 artarak 8.3B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+24.2
Hasılat çeyreklik %+28.4 büyüdü (67.2B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %38.2
Brüt marj değişimi: %+1.9 puan
Net kâr marjı: %12.3
FAVÖK çeyreklik %+31.0 büyüdü (16.9B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %25.1
Toplam borç %+12.3 arttı → 58.0B TL
Net borç: 30.1B TL
Borç/Özkaynak oranı: 0.63x
Cari oran: 1.13x — yeterli likidite
Nakit %+10.6 arttı → 27.9B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 8.4B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 3.5B TL
ROE: %9.1
ROA: %3.5
Toplam varlıklar %+12.5 büyüdü → 240.0B TL
Özkaynak %+9.8 arttı → 91.6B TL
İşletme kârı pozitif: 12.2B TL
İşletme kârı büyüme: %+88.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.4x (Faiz: 2.0B TL)
Ödenmiş sermaye: 2.8B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 11.9B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+9.0
CAPEX: 4.9B TL (Hasılatın %7.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.4
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 79.52 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %47.9 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %19.9 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %55 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %36.2 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺8.3B ₺8.3B %+47.9 ₺67.2B ₺67.2B %36.2
2026/3 %31 ×1.07 ₺5.2B ₺5.6B %+62663.8 ₺52.4B ₺56.0B %25.1
2025/12 %31 ×1.18 ₺8M ₺9M %-99.9 ₺42.0B ₺49.5B %0.0
2025/9 %33 ×1.23 ₺7.2B ₺8.8B %+0.1 ₺52.2B ₺64.1B %39.4
2025/6 %35 ×1.32 ₺6.7B ₺8.8B %+277.1 ₺63.6B ₺84.0B %42.7
2025/3 %38 ×1.40 ₺1.7B ₺2.3B %+179.0 ₺47.3B ₺66.3B %11.5
2024/12 %44 ×1.54 ₺544M ₺838M %-92.6 ₺29.0B ₺44.6B %3.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺6.9B ₺11.3B %-13.3 ₺55.6B ₺91.1B %51.5
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %12.3
Net kâr marjı %12.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +2.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %23.7
ROE %23.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %25.1
FAVÖK marjı %25.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %38.2
Hasılat başına brüt kâr %38.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 10.4x Sektör: 10.5x
F/K 10.4x — sektör medyanına (10.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.35x Sektör: 1.42x
PD/DD 2.35x — sektör medyanının %65 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 4.8x Sektör: 6.4x
EV/EBITDA 4.8x — sektör medyanı (6.4x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.13x
Cari oran 1.13x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.1x
Net Borç/EBITDA 1.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.63x
Borç/Özkaynak 0.63x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.8x
Faiz karşılama 5.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.7
Hasılat yıllık %5.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+24.2
Net kâr yıllık %24.2 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 7.4B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 275.6M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-4.1%
Eksi %4.1 beklenen değer (73.68) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 91.44 | PD/DD hedefi: 51.80 | EV/EBITDA hedefi: 101.18 | DCF hedefi: 33.86
Damodaran Değerleme
29/100
Düşük Damodaran skoru (29/100). ROIC (%20.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
73/100
Düşük borç riski (73/100). Faiz karşılama oranı 5.8x — güçlü. Borç/EBITDA 1.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 80/100 | Borç Servis: 77/100 | Kalite: 87/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%20.2
ROIC (%20.2) sermaye maliyetinin (32.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %32.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
33.86
DCF (33.86) güncel fiyatın %55.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 76.85
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺73.8
Graham değeri (₺73.8) güncel fiyata yakın (%-4.0). Adil fiyat bölgesinde.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
10.4x vs 10.5x
Sektör medyanının %1 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.35x vs 1.42x
Sektörden %65 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.8x vs 6.4x
Sektörden %24 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%20.2 vs %32.7 WACC
ROIC 12.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.7 vs %23.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (76.85), TRAMA-99 çizgisi (79.52) ile yakın seviyede (%-3.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 76.85
TRAMA: 79.52
Fark: %-3.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

CCOLA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.