BVIBureau Veritas SA

🇪🇺 Euronext
27.84
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
58/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
55/100
Dalio Risk ?
69/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
€10.7
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €504M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+242.6 arttı (€147M → €504M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+242.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+317.4 arttı (€1.6B → €6.7B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+317.4 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %72.2 → %29.4 (-42.9 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.27x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€504M) ama FCF negatif (-€12M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+285.6 arttı (€318M → €1.2B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.6. Makul değerleme aralığında.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 7.46. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %47.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-68.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%24.0
VaR 95% ?
%2.47
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.50
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.52
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%15.1
02.03.2026 → 11.06.2026
الانحراف ?
-1.01
Parametrik%2.47
Historik%2.03
Cornish-Fisher%2.54
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-14.4%
ROIC ?
17.4%
قيمة DCF ?
29.30
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Yıllık net kâr büyümesi %+242.6
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+317.4)
Brüt kâr marjı: %29.4
Net kâr marjı: %7.5
FAVÖK marjı: %18.1
Toplam borç: 3.0B EUR
Net borç: 2.1B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.83x
Cari oran: 1.29x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 942.1M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 986.1M EUR
Serbest nakit akışı negatif: -12.3M EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE yüksek: %30.4 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA: %7.2
Ödenmiş sermaye: 444.1M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 785.8M EUR
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-1.1
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 28.14 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %7.5
Net kâr marjı %7.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.6 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %47.3
ROE %47.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %18.1
FAVÖK marjı %18.1 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %29.4
Hasılat başına brüt kâr %29.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 11.6x القطاع: 13.7x
F/K 11.6x — sektör medyanına (13.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 7.46x القطاع: 1.85x
PD/DD 7.46x — sektör medyanının %303 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 6.6x القطاع: 5.6x
EV/EBITDA 6.6x — sektör medyanının (5.6x) %18 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.29x
Cari oran 1.29x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.4x
Net Borç/EBITDA 1.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 1.83x
Borç/Özkaynak 1.83x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 53.5x
Faiz karşılama 53.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+317.4
Hasılat yıllık %317.4 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+242.6
Net kâr yıllık %242.6 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 264.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 144.7M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-14.4%
Eksi %14.4 beklenen değer (23.84) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 29.46 | PD/DD hedefi: 7.58 | EV/EBITDA hedefi: 23.64 | DCF hedefi: 29.30
Damodaran Değerleme
55/100
Orta Damodaran skoru (55/100). ROIC (%17.4) – WACC (%8.6) farkı +8.8 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
69/100
Orta düzey borç riski (69/100). Faiz karşılama oranı 53.5x — güçlü. Borç/EBITDA 1.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 68/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 82/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.4
ROIC (%17.4) sermaye maliyetini 8.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
29.30
DCF (29.30) güncel fiyatla (%+5.3) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 27.84
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
€10.7
Güncel fiyat Graham değerinin %61.6 üzerinde (€10.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
11.6x vs 13.7x
Sektör medyanının %15 altında — ucuz
PD/DD Oranı
7.46x vs 1.85x
Sektörden %303 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.6x vs 5.6x
Sektörden %18 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.4 vs %8.6 WACC
ROIC 8.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%8.1 vs %18.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %8.1
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (27.84), TRAMA-99 çizgisi (28.14) ile yakın seviyede (%-1.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 27.84
TRAMA: 28.14
الفرق: %-1.1
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
BVI — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.