BPE5BP p.l.c.

🇩🇪 Xetra
7.32
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
70/100
Dalio Risk ?
72/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€4.9
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €3.5B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+1.8). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+140.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+32.2 arttı (€46.4B → €61.4B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+48.2 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %24.2 → %20.6 (-3.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€6.9B) kârın %199'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-23.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%30.6
VaR 95% ?
%2.97
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.29
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.35
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%23.5
31.03.2026 → 01.07.2026
الانحراف ?
-0.48
Parametrik%2.97
Historik%3.13
Cornish-Fisher%3.20
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+61.3%
ROIC ?
20.2%
قيمة DCF ?
35.60
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (3.5B EUR, %+1.8)
Yıllık net kâr büyümesi %+140.1
Hasılat çeyreklik %+32.2 büyüdü (61.4B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+48.2)
Brüt kâr marjı: %20.6
Brüt marj değişimi: %-3.6 puan
Net kâr marjı: %5.7
FAVÖK çeyreklik %+5.6 büyüdü (12.1B EUR)
FAVÖK marjı: %19.8
Toplam borç: 64.6B EUR
Net borç: 31.5B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.24x
Cari oran: 1.27x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 33.0B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 9.6B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 6.9B EUR
ROE düşük: %6.7
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 261.6B EUR (%-2.4)
Özkaynak: 51.9B EUR (%+4.4)
İşletme kârı pozitif: 8.0B EUR
İşletme kârı büyüme: %+13.5
Faiz karşılama oranı güçlü: 11.6x (Faiz: 1.0B EUR)
Ödenmiş sermaye: 15.5B EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 23.0B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+13.0
CAPEX: 2.7B EUR (Hasılatın %4.5'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+21.6 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 6.02 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %5.7
Net kâr marjı %5.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.6
ROE %9.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %19.8
FAVÖK marjı %19.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %20.6
Hasılat başına brüt kâr %20.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 23.2x القطاع: 18.1x
F/K 23.2x — sektör medyanının (18.1x) %28 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.18x القطاع: 2.60x
PD/DD 2.18x — sektör medyanı (2.60x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.1x القطاع: 9.7x
EV/EBITDA 4.1x — sektör medyanının (9.7x) %58 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.27x
Cari oran 1.27x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.8x
Net Borç/EBITDA 1.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.24x
Borç/Özkaynak 1.24x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.1x
Faiz karşılama 8.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+48.2
Hasılat yıllık %48.2 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+140.1
Net kâr yıllık %140.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+61.3%
Artı %61.3 beklenen değer (11.81) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 7.63 | PD/DD hedefi: 9.19 | EV/EBITDA hedefi: 17.34 | DCF hedefi: 21.96
Damodaran Değerleme
70/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (70/100). ROIC (%20.2) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
72/100
Düşük borç riski (72/100). Faiz karşılama oranı 8.1x — güçlü. Borç/EBITDA 1.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 75/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 53/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%20.2
ROIC (%20.2) sermaye maliyetini 12.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %7.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
35.60
DCF modeli 35.60 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %386.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 7.32
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€4.9
Güncel fiyat Graham değerinin %33.1 üzerinde (€4.9) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
23.2x vs 18.1x
Sektör medyanının %28 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.18x vs 2.60x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.1x vs 9.7x
Sektörden %58 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%20.2 vs %7.3 WACC
ROIC 12.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.5 vs %18.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.5
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (7.32), TRAMA-99 çizgisinin %21.6 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
السعر:: 7.32
TRAMA: 6.02
الفرق: %+21.6
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
BPE5 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.