BPBP

🇬🇧 LSE
614.10
GBp
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
71/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
p4.1
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte p2.9B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+1.8). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+140.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+32.2 arttı (p39.2B → p51.9B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+48.2 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %24.2 → %20.6 (-3.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (p5.8B) kârın %199'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.1. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-21.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%31.3
VaR 95% ?
%3.07
daily max loss
VaR 99% ?
%4.41
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.49
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%24.9
31.03.2026 → 01.07.2026
Skewness ?
-0.45
Parametrik%3.07
Historik%3.14
Cornish-Fisher%3.27
Return Distribution
Valuation
Potential?
+0.8%
ROIC ?
21.1%
DCF Value ?
21.09
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (2.9B GBp, %+1.8)
Yıllık net kâr büyümesi %+140.1
Hasılat çeyreklik %+32.2 büyüdü (51.9B GBp)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+48.2)
Brüt kâr marjı: %20.6
Brüt marj değişimi: %-3.6 puan
Net kâr marjı: %5.7
FAVÖK çeyreklik %+5.6 büyüdü (10.3B GBp)
FAVÖK marjı: %19.8
Toplam borç: 54.6B GBp
Net borç: 26.7B GBp
Borç/Özkaynak oranı: 1.24x
Cari oran: 1.27x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 27.9B GBp
İşletme nakit akışı pozitif: 8.2B GBp
Serbest nakit akışı pozitif: 5.8B GBp
ROE düşük: %6.7
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 221.2B GBp (%-2.4)
Özkaynak: 43.9B GBp (%+4.4)
İşletme kârı pozitif: 6.8B GBp
İşletme kârı büyüme: %+13.5
Faiz karşılama oranı güçlü: 11.6x (Faiz: 882.2M GBp)
Ödenmiş sermaye: 15.5B GBp
Net işletme sermayesi pozitif: 19.5B GBp
İşletme sermayesi değişimi: %+13.0
CAPEX: 2.3B GBp (Hasılatın %4.5'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+18.5 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 518.28 GBp
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %5.7
Net kâr marjı %5.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %9.6
ROE %9.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %19.8
FAVÖK marjı %19.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %20.6
Hasılat başına brüt kâr %20.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %7.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %7.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 23.0x Sector: 18.3x
F/K 23.0x — sektör medyanının (18.3x) %26 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.16x Sector: 1.79x
PD/DD 2.16x — sektör medyanının (1.79x) %21 üzerinde.
EV/EBITDA 4.1x Sector: 6.9x
EV/EBITDA 4.1x — sektör medyanının (6.9x) %41 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.27x
Cari oran 1.27x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.8x
Net Borç/EBITDA 1.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.24x
Borç/Özkaynak 1.24x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.1x
Faiz karşılama 8.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+48.2
Hasılat yıllık %48.2 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+140.1
Net kâr yıllık %140.1 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 2.1B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -2.0B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+0.8%
Artı %0.8 beklenen değer (619.17) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 657.97 | PD/DD hedefi: 533.45 | EV/EBITDA hedefi: 1038.72 | DCF hedefi: 153.53
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
71/100
Düşük borç riski (71/100). Faiz karşılama oranı 8.1x — güçlü. Borç/EBITDA 1.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 75/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 50/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%21.1
ROIC (%21.1) sermaye maliyetini 11.4 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
21.09
DCF (21.09) güncel fiyatın %96.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 614.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
p4.1
Graham içsel değer: p4.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
23.0x vs 18.3x
Sektör medyanının %26 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.16x vs 1.79x
Sektörden %21 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.1x vs 6.9x
Sektörden %41 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%21.1 vs %9.7 WACC
ROIC 11.4 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.5 vs %18.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.5
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (614.10), TRAMA-99 çizgisinin %18.5 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Price:: 614.10
TRAMA: 518.28
Difference: %+18.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
BP — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.