BIMASBİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR

🇹🇷 BİST
381.00
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
44/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
15/100
Dalio Risk ?
72/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺295.7
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
77/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (77/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺8.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+24.1 arttı (₺6.5B → ₺8.0B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+125.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺7.1B) kârın %88'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 33.3. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+16.0 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-19.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%33.7
VaR 95% ?
%3.33
daily max loss
VaR 99% ?
%4.78
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.97
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%13.8
14.05.2026 → 03.07.2026
Skewness ?
0.22
Parametrik%3.33
Historik%3.16
Cornish-Fisher%3.18
Return Distribution
Valuation
Potential?
-47.1%
ROIC ?
6.1%
DCF Value ?
45.32
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+24.1 artarak 8.0B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+125.4
Hasılat çeyreklik %+4.2 büyüdü (221.9B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+9.6)
Brüt kâr marjı düşük: %19.2
Net kâr marjı düşük: %3.6
FAVÖK yatay seyrede (22.6B TL)
FAVÖK marjı düşük: %10.2
Toplam borç: 62.6B TL
Net borç: 58.3B TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.31x
Cari oran: 1.03x — yeterli likidite
Nakit %-13.1 azaldı → 4.3B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 14.0B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 7.1B TL
ROE düşük: %4.0
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar %+7.6 büyüdü → 428.6B TL
Özkaynak %+6.5 arttı → 201.4B TL
İşletme kârı pozitif: 6.7B TL
İşletme kârı büyüme: %+105.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.6x (Faiz: 2.4B TL)
Ödenmiş sermaye: 1.2B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.7B TL
İşletme sermayesi değişimi: %-49.2
CAPEX: 6.9B TL (Hasılatın %3.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 392.74 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %16.0 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %670 arttı — gerçek sermaye birikimi
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺8.0B ₺8.0B %+16.0 ₺221.9B ₺221.9B %15.9
2026/3 %31 ×1.07 ₺6.5B ₺6.9B %-20.4 ₺212.9B ₺227.8B %13.7
2025/12 %31 ×1.18 ₺7.4B ₺8.7B %+34.1 ₺208.3B ₺245.3B %17.8
2025/9 %33 ×1.23 ₺5.3B ₺6.5B %+37.9 ₺179.7B ₺220.8B %13.9
2025/6 %35 ×1.32 ₺3.6B ₺4.7B %-5.2 ₺202.4B ₺267.4B %10.5
2025/3 %38 ×1.40 ₺3.5B ₺5.0B %-32.0 ₺193.3B ₺270.7B %10.7
2024/12 %44 ×1.54 ₺4.7B ₺7.3B %-23.2 ₺152.1B ₺234.5B %12.3
2024/9 %49 ×1.64 ₺5.8B ₺9.5B %-12.8 ₺190.3B ₺311.8B %23.0
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %3.6
Net kâr marjı %3.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.9
ROE %13.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %10.2
FAVÖK marjı %10.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %19.2
Hasılat başına brüt kâr %19.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 33.3x Sector: 14.3x
F/K 33.3x — sektör medyanının (14.3x) %133 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 4.49x Sector: 1.70x
PD/DD 4.49x — sektör medyanının %164 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 11.9x Sector: 4.2x
EV/EBITDA 11.9x — sektör medyanının (4.2x) %179 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.03x
Cari oran 1.03x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 0.8x
Net Borç/EBITDA 0.8x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.31x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 9.2x
Faiz karşılama 9.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+9.6
Hasılat yıllık %9.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+125.4
Net kâr yıllık %125.4 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 6.1B). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 5.1B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
44/100
Orta düzey sağlamlık (44/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-47.1%
Eksi %47.1 beklenen değer (201.66) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 171.30 | PD/DD hedefi: 149.34 | EV/EBITDA hedefi: 136.40 | DCF hedefi: 95.25
Damodaran Değerleme
15/100
Düşük Damodaran skoru (15/100). ROIC (%6.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
72/100
Düşük borç riski (72/100). Faiz karşılama oranı 9.2x — güçlü. Borç/EBITDA 0.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 88/100 | Borç Servis: 76/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.1
ROIC (%6.1) sermaye maliyetinin (37.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %37.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
45.32
DCF (45.32) güncel fiyatın %88.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 381.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺295.7
Güncel fiyat Graham değerinin %22.4 üzerinde (₺295.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
33.3x vs 14.3x
Sektör medyanının %133 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.49x vs 1.70x
Sektörden %164 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.9x vs 4.2x
Sektörden %179 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.1 vs %37.5 WACC
ROIC 31.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.3 vs %9.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.3
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (381.00), TRAMA-99 çizgisi (392.74) ile yakın seviyede (%-3.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 381.00
TRAMA: 392.74
Difference: %-3.0
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

BIMAS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.