BESTEBEST BRANDS ENERJI

🇹🇷 BİST
18.03
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
25/100
Dalio Risk ?
57/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
67%
ملخص متانة لوذيان
92/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (92/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 13 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺332M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+912.8 arttı (-₺41M → ₺332M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+196.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+124.4 arttı (₺52M → ₺116M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-13.4 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %-47.7 → %16.8 (+64.5 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %285.4. Her 100₺ satıştan 285₺ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.90x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %24. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+178.7 arttı (-₺25M → ₺19M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.3. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.68. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 53.8. Pahalı değerleme.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+659.6 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+109.7 arttı. Gerçek büyüme var.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+15.7 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-74.2 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
169 أيام
التقلب السنوي ?
%84.0
VaR 95% ?
%8.51
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%12.12
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%9.48
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%62.3
11.06.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
0.32
Parametrik%8.51
Historik%7.81
Cornish-Fisher%8.06
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+52.8%
ROIC ?
0.1%
قيمة DCF ?
14.74
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+912.8 artarak 331.9M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+196.2
Hasılat çeyreklik %+124.4 büyüdü (116.3M TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-13.4)
Brüt kâr marjı düşük: %16.8
Brüt marj değişimi: %+64.5 puan
Net kâr marjı yüksek: %285.4
FAVÖK çeyreklik %+178.7 büyüdü (19.5M TL)
FAVÖK marjı: %16.8
Toplam borç %-11.4 azaldı → 253.9M TL
Net borç hasılatın üzerinde: 200.6M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.05x
Cari oran güçlü: 2.90x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+14.2 arttı → 53.3M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 33.4M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 78.2M TL
ROE düşük: %6.6
ROA: %5.8
Toplam varlıklar: 5.7B TL (%+4.6)
Özkaynak %+15.7 arttı → 5.0B TL
İşletme kârı pozitif: 8.0M TL
İşletme kârı büyüme: %+115.7
Ödenmiş sermaye: 188.2M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 441.8M TL
İşletme sermayesi değişimi: %+10.2
CAPEX: 8.4M TL (Hasılatın %7.2'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-40.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 30.30 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %12
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %659.6 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %109.7 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %-47.7 → %16.8 (genişledi)
Reel ROE %26.4 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺332M ₺332M %+659.6 ₺116M ₺116M %26.4
2026/3 %31 ×1.07 ₺-41M ₺-44M %-182.1 ₺52M ₺55M %-3.8
2025/12 %31 ×1.18 ₺45M ₺53M %+42.0 ₺182M ₺214M %4.2
2025/9 %33 ×1.23 ₺31M ₺37M %-74.7 ₺145M ₺178M %3.4
2025/6 %35 ×1.32 ₺112M ₺148M %+191.3 ₺134M ₺177M —
2025/3 %38 ×1.40 ₺36M ₺51M %-58.2 ₺67M ₺94M —
2024/12 %44 ×1.54 ₺79M ₺122M %-8.0 ₺187M ₺288M %8.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺81M ₺132M %+12.4 ₺266M ₺435M —
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %285.4
Net kâr marjı %285.4 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +364.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.8
ROE %7.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %16.8
FAVÖK marjı %16.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %16.8
Hasılat başına brüt kâr %16.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-47.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-47.3'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 9.3x القطاع: 21.9x
F/K 9.3x — sektör medyanının (21.9x) %58 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.68x القطاع: 1.98x
PD/DD 0.68x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 53.8x القطاع: 6.9x
EV/EBITDA 53.8x — sektör medyanının (6.9x) %677 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 2.90x
Cari oran 2.90x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 3.8x
Net Borç/EBITDA 3.8x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.05x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 0.8x
Faiz karşılama 0.8x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-13.4
Hasılat yıllık %-13.4 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+196.2
Net kâr yıllık %196.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 222.0M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -2.3M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+52.8%
Artı %52.8 beklenen değer (27.54) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 49.18 | PD/DD hedefi: 53.58 | EV/EBITDA hedefi: 4.51 | DCF hedefi: 14.74
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
57/100
Orta düzey borç riski (57/100). Faiz karşılama oranı 0.8x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 3.8x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 60/100 | Kalite: 55/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.1
ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin (44.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %44.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
14.74
DCF (14.74) güncel fiyatın %18.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 18.03
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.3x vs 21.9x
Sektör medyanının %58 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.68x vs 1.98x
Sektörden %66 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
53.8x vs 6.9x
Sektörden %677 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%0.1 vs %44.5 WACC
ROIC 44.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%74.1 vs %13.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %74.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (18.03), TRAMA-99 çizgisinin %40.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 18.03
TRAMA: 30.30
الفرق: %-40.5
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

BESTE — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.