BCIBCI Minerals Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
0.54
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
53/100
Piotroski ?
2/9
Zayıf
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); brüt kâr, hasılat, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); hasılat verisi eksik → devir hızı hesaplanamadı (C9)
Graham ?
A$0.3
Pahalı
Aktif Metrik?
2/4
Güven?
51%
Lothien Sağlamlık Özeti
53/100
Lothien Sağlamlık: Orta (53/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 4 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$8M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+165.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %124.2. Her 100A$ satıştan 124A$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.72x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.10x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (A$8M) ama FCF negatif (-A$74M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 51.5. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Düşük ROE
ROE: %3.7. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-24.2 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%41.9
VaR 95% ?
%4.18
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.97
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.72
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%25.6
22.01.2026 → 11.06.2026
Çarpıklık ?
0.69
Parametrik%4.18
Historik%3.85
Cornish-Fisher%3.55
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-3.7%
ROIC ?
-2.5%
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (7.7M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+165.5
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.0)
Brüt kâr marjı düşük: %-527.4
Net kâr marjı yüksek: %124.2
FAVÖK yatay seyrede (-14.2M AUD)
FAVÖK marjı düşük: %-229.0
Toplam borç: 698.2M AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 599.9M AUD
Borç/Özkaynak oranı: 0.84x
Cari oran güçlü: 2.10x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 98.3M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.1M AUD
Serbest nakit akışı negatif: -74.5M AUD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.9
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar: 1.6B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 834.1M AUD (%+0.0)
İşletme kârı negatif: -15.2M AUD — faaliyet zararı
Ödenmiş sermaye: 2.9B AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 67.3M AUD
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %1205.6 (74.8M AUD)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+9.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 0.49 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %8
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %124.2
Net kâr marjı %124.2 — çok güçlü.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %3.7
ROE %3.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %-229.0
FAVÖK marjı %-229.0 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı %-527.4
Hasılat başına brüt kâr %-527.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-1432.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-1432.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 51.5x Sektör: 20.9x
F/K 51.5x — sektör medyanının (20.9x) %146 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.90x Sektör: 2.98x
PD/DD 1.90x — sektör medyanının (2.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 2.10x
Cari oran 2.10x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Borç / Özkaynak 0.84x
Borç/Özkaynak 0.84x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı -1.4x
Faiz karşılama -1.4x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.0
Hasılat yıllık %0.0 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+165.5
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -2.0M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -2.6M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-3.7%
Eksi %3.7 beklenen değer (0.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %51.
Bileşenler: FK hedefi: 0.21 | PD/DD hedefi: 0.85
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). ROIC (%-2.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
53/100
Orta düzey borç riski (53/100). Faiz karşılama oranı -1.4x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 26/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-2.5
ROIC (%-2.5) sermaye maliyetinin (10.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.6
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4); brüt kâr, hasılat, önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
A$0.3
Graham içsel değer: A$0.3. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
51.5x vs 20.9x
Sektör medyanının %146 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.90x vs 2.98x
Sektörden %36 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC vs WACC
%-2.5 vs %10.6 WACC
ROIC 13.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (0.54), TRAMA-99 çizgisinin %9.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 0.54
TRAMA: 0.49
Fark: %+9.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
BCI — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.