BAYNBayer

🇩🇪 Xetra
44.46
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
53/100
Dalio Risk ?
37/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Graham ?
Negatif HBK
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.7691 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
69%
ملخص متانة لوذيان
36/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (36/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 6 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €219M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-92.1 geriledi (€2.8B → €219M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+210.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-18.9 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.0. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %14. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-59.4 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Negatif ROE
ROE: %-5.9. Şirket özsermayesini eritiyor.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-92.1) ama yıllık bazda artış (%+210.1). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+72.7 artabilir (€219M → €378M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%41.9
VaR 95% ?
%4.11
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.91
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.30
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.8
17.02.2026 → 02.06.2026
الانحراف ?
2.16
Parametrik%4.11
Historik%3.32
Cornish-Fisher%1.64
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+20.4%
ROIC ?
9.1%
قيمة DCF ?
46.62
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-92.1 düşerek 219.0M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+210.1
Hasılat çeyreklik %-18.9 düştü (10.9B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %58.2
Brüt marj değişimi: %-2.7 puan
Net kâr marjı düşük: %2.0
FAVÖK çeyreklik %-59.4 düştü (1.9B EUR)
FAVÖK marjı: %17.6
Cari oran: 1.04x — yeterli likidite
Nakit %-25.1 azaldı → 4.3B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 690.0M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 30.0M EUR
ROE düşük: %0.7
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar: 107.3B EUR (%-0.6)
Özkaynak: 29.6B EUR (%+2.6)
İşletme kârı pozitif: 827.0M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.1x (Faiz: 469.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 982.4M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.4B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-25.4
CAPEX: 660.0M EUR (Hasılatın %6.1'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+12.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 39.54 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.0
Net kâr marjı %2.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -18.6 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-5.9
ROE %-5.9 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %17.6
FAVÖK marjı %17.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %58.2
Hasılat başına brüt kâr %58.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
PD/DD Oranı 1.48x القطاع: 2.24x
PD/DD 1.48x — sektör medyanının (2.24x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 9.4x القطاع: 11.8x
EV/EBITDA 9.4x — sektör medyanı (11.8x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.04x
Cari oran 1.04x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 8.3x
Net Borç/EBITDA 8.3x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 1.30x
Borç/Özkaynak 1.30x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 2.8x
Faiz karşılama 2.8x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.2
Hasılat yıllık %1.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+210.1
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 2.0B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -2.6B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+20.4%
Artı %20.4 beklenen değer (53.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 68.24 | EV/EBITDA hedefi: 55.73 | DCF hedefi: 46.62
Damodaran Değerleme
53/100
Orta Damodaran skoru (53/100). ROIC (%9.1) – WACC (%6.6) farkı +2.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
37/100
Yüksek borç riski (37/100). Faiz karşılama oranı 2.8x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 8.3x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 28/100 | Borç Servis: 56/100 | Kalite: 41/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.1
ROIC (%9.1) sermaye maliyetini hafifçe (2.5 puan) aşıyor.
WACC: %6.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
46.62
DCF (46.62) güncel fiyatla (%+4.9) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 44.46
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -1.7691 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
PD/DD Oranı
1.48x vs 2.24x
Sektörden %34 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.4x vs 11.8x
Sektörden %20 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.1 vs %6.6 WACC
ROIC 2.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%-3.8 vs %10.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-3.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (44.46), TRAMA-99 çizgisinin %12.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 44.46
TRAMA: 39.54
الفرق: %+12.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
BAYN — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.