BASBASF

🇩🇪 Xetra
53.23
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
69/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
€79.3
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
78/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (78/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €4.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+347.0 arttı (€927M → €4.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+5145.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %24.1. Her 100€ satıştan 24€ kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€4.1B) ama FCF negatif (-€189M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-70.6 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%24.9
VaR 95% ?
%2.49
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.55
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.38
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%14.5
30.04.2026 → 30.06.2026
الانحراف ?
0.04
Parametrik%2.49
Historik%2.74
Cornish-Fisher%2.44
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+56.8%
ROIC ?
4.7%
قيمة DCF ?
24.37
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+347.0 artarak 4.1B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+5145.6
Hasılat çeyreklik %+7.4 büyüdü (17.2B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+16.4)
Brüt kâr marjı: %25.2
Net kâr marjı yüksek: %24.1
FAVÖK çeyreklik %-7.8 düştü (2.1B EUR)
FAVÖK marjı düşük: %12.0
Toplam borç: 25.0B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 17.2B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.69x
Cari oran: 1.85x — yeterli likidite
Nakit %+152.4 arttı → 7.8B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 524.0M EUR
Serbest nakit akışı negatif: -189.0M EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %11.4
ROA: %4.9
Toplam varlıklar: 83.9B EUR (%+2.6)
Özkaynak %+5.9 arttı → 36.3B EUR
İşletme kârı pozitif: 892.0M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.4x (Faiz: 246.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 860.9M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 17.9B EUR
CAPEX: 713.0M EUR (Hasılatın %4.1'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+10.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 48.24 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %24.1
Net kâr marjı %24.1 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +18.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.0
ROE %16.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.0
FAVÖK marjı %12.0 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %25.2
Hasılat başına brüt kâr %25.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %1.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %1.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 6.1x القطاع: 19.0x
F/K 6.1x — sektör medyanının (19.0x) %68 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.26x القطاع: 2.24x
PD/DD 1.26x — sektör medyanının (2.24x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.6x القطاع: 11.8x
EV/EBITDA 7.6x — sektör medyanının (11.8x) %36 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.85x
Cari oran 1.85x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.0x
Net Borç/EBITDA 3.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.69x
Borç/Özkaynak 0.69x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.3x
Faiz karşılama 8.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+16.4
Hasılat yıllık %16.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+5145.6
Net kâr yıllık %5145.6 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.6B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr -113.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
69/100
İyi sağlamlık (69/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+56.8%
Artı %56.8 beklenen değer (83.46) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 150.93 | PD/DD hedefi: 97.40 | EV/EBITDA hedefi: 82.84 | DCF hedefi: 24.37
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). ROIC (%4.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı 8.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 63/100 | Borç Servis: 96/100 | Kalite: 53/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%4.7
ROIC (%4.7) sermaye maliyetinin (7.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %7.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
24.37
DCF (24.37) güncel fiyatın %54.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 53.23
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
€79.3
Graham değeri (€79.3) güncel fiyatın %49.0 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
6.1x vs 19.0x
Sektör medyanının %68 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.26x vs 2.24x
Sektörden %44 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.6x vs 11.8x
Sektörden %36 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%4.7 vs %7.4 WACC
ROIC 2.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.2 vs %13.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (53.23), TRAMA-99 çizgisinin %10.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
السعر:: 53.23
TRAMA: 48.24
الفرق: %+10.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
BAS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.