Reel net kâr %190.9 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %9.1 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel özkaynak son 12 çeyrekte %102 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %-32.1 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2023/12 |
%65 |
×2.23 |
₺-377M |
₺-839M |
%-190.9 |
₺720M |
₺1.6B |
%-32.1 |
| 2023/9 |
%62 |
×2.45 |
₺-377M |
₺-922M |
%-179.9 |
₺720M |
₺1.8B |
%-32.1 |
| 2023/6 |
%38 |
×3.06 |
₺-377M |
₺-1.2B |
%-193.9 |
₺720M |
₺2.2B |
%-32.1 |
| 2023/3 |
%51 |
×3.26 |
₺-377M |
₺-1.2B |
%-180.6 |
₺720M |
₺2.3B |
%-32.1 |
| 2022/12 |
%64 |
×3.67 |
₺415M |
₺1.5B |
%-7.2 |
₺1.9B |
₺6.9B |
%26.5 |
| 2022/9 |
%83 |
×3.95 |
₺415M |
₺1.6B |
%-6.6 |
₺1.9B |
₺7.4B |
%26.5 |
| 2022/6 |
%79 |
×4.23 |
₺415M |
₺1.8B |
%-13.7 |
₺1.9B |
₺7.9B |
%26.5 |
| 2022/3 |
%61 |
×4.90 |
₺415M |
₺2.0B |
%+770.7 |
₺1.9B |
₺9.2B |
%26.5 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (25.80), TRAMA-99 çizgisinin %13.3 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 25.8
TRAMA: 29.7413
Difference: %-13.3
Net Kâr Marjı
%-52.3
Net kâr marjı %-52.3 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-32.1
ROE %-32.1 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%-53.4
FAVÖK marjı %-53.4 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı
%-24.7
Hasılat başına brüt kâr %-24.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%0.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
PD/DD Oranı
0.75x
Sector: 1.74x
PD/DD 0.75x — sektör medyanının (1.74x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
Cari Oran
1.27x
Cari oran 1.27x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Borç / Özkaynak
0.66x
Borç/Özkaynak 0.66x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
-10.5x
Faiz karşılama -10.5x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-61.5
Hasılat yıllık %-61.5 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-190.7
Net kâr yıllık %-190.7 gerilemiş (2023/12) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi
Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 25.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 19.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
51/100
Orta düzey sağlamlık (51/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+54.3%
Artı %54.3 beklenen değer (40.24) ile güncel fiyat karşılaştırması. 1/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %43.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 59.02
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%-13.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
45/100
Yüksek borç riski (45/100). Faiz karşılama oranı -10.5x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 78/100 | Borç Servis: 63/100 | Kalite: 12/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-13.6
ROIC (%-13.6) sermaye maliyetinin (26.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %26.2
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -11.1649 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %57 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC 39.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
BAGFS — Participation Finance Compliance
Loading…