ATSAT & S Austria Technologie & Systemtechnik Aktiengesellschaft

🇦🇹 Avusturya Borsası
174.20
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
40/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
62/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€22.8
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
71/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (71/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €41M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+197.9 arttı (€14M → €41M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+173.1 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %12.1 → %22.2 (+10.2 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %9. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+79.7 arttı (€95M → €171M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 64.5. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 16.2. Pahalı değerleme.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+44.6 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-94.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%87.1
VaR 95% ?
%8.15
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%11.89
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%9.44
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%50.1
22.06.2026 → 29.07.2026
Çarpıklık ?
1.14
Parametrik%8.15
Historik%7.09
Cornish-Fisher%5.57
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-40.4%
ROIC ?
6.1%
DCF Değer ?
140.23
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+197.9 artarak 40.9M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+173.1
Hasılat çeyreklik %+15.1 büyüdü (548.7M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+37.5)
Brüt kâr marjı: %22.2
Brüt marj değişimi: %+10.2 puan
Net kâr marjı: %7.4
FAVÖK çeyreklik %+79.7 büyüdü (171.0M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %31.2
Toplam borç: 2.2B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 989.3M EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.43x
Cari oran: 1.76x — yeterli likidite
Nakit %+60.3 arttı → 1.2B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 39.9M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 3.8M EUR
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar %+12.8 büyüdü → 5.2B EUR
Özkaynak %+44.6 arttı → 1.5B EUR
İşletme kârı pozitif: 73.4M EUR
İşletme kârı büyüme: %+16.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.2x (Faiz: 13.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 38.9M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 871.5M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %+167.5
CAPEX: 36.1M EUR (Hasılatın %6.6'i)
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.5 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 165.06 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %7.4
Net kâr marjı %7.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +4.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.1
ROE %6.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %31.2
FAVÖK marjı %31.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %22.2
Hasılat başına brüt kâr %22.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %12.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %12.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 64.5x Sektör: 25.6x
F/K 64.5x — sektör medyanının (25.6x) %152 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 4.45x Sektör: 1.50x
PD/DD 4.45x — sektör medyanının %197 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 16.2x Sektör: 8.0x
EV/EBITDA 16.2x — sektör medyanının (8.0x) %101 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.76x
Cari oran 1.76x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 4.5x
Net Borç/EBITDA 4.5x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.43x
Borç/Özkaynak 1.43x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 8.1x
Faiz karşılama 8.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+37.5
Hasılat yıllık %37.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+173.1
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
40/100
Zayıf sağlamlık (40/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-40.4%
Eksi %40.4 beklenen değer (103.84) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 53.38 | PD/DD hedefi: 58.64 | EV/EBITDA hedefi: 86.67 | DCF hedefi: 140.23
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%6.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 8.1x — güçlü. Borç/EBITDA 4.5x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 54/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 41/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%6.1
ROIC (%6.1) sermaye maliyetinin (8.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
140.23
DCF (140.23) güncel fiyatın %19.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 174.20
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€22.8
Güncel fiyat Graham değerinin %86.9 üzerinde (€22.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
64.5x vs 25.6x
Sektör medyanının %152 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.45x vs 1.50x
Sektörden %197 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
16.2x vs 8.0x
Sektörden %101 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%6.1 vs %8.1 WACC
ROIC 2.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%1.2 vs %25.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %1.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (174.20), TRAMA-99 çizgisinin %5.5 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 174.20
TRAMA: 165.06
Fark: %+5.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ATS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.