ARIAfrican Rainbow Minerals Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
15105.00
ZAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
69/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
25/100
Dalio Risk ?
87/100
Piotroski ?
9/9
Güçlü
Graham ?
R373.7
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
90/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (90/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 10 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R1,000M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+1111.5 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %26.2. Her 100R satıştan 26R kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R9.7B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.01x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R876M) kârın %88'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.50. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+26.7 artabilir (R1,000M → R1.3B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%45.7
VaR 95% ?
%4.79
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.75
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%6.82
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%45.9
29.01.2026 → 09.10.2026
Çarpıklık ?
-0.37
Parametrik%4.79
Historik%4.50
Cornish-Fisher%5.04
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+49.9%
ROIC ?
5.2%
DCF Değer ?
183.42
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (999.5M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+1111.5
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (3.8B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+30.8)
Brüt kâr marjı: %28.8
Net kâr marjı yüksek: %26.2
FAVÖK yatay seyrede (2.0B ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %51.5
Toplam borç: 157.0M ZAR
Net nakit pozisyonunda: -9.7B ZAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Cari oran güçlü: 4.01x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 9.8B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.5B ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 875.5M ZAR
ROE düşük: %1.7
ROA düşük: %1.3
Toplam varlıklar: 78.1B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 57.7B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 790.5M ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 50.0x (Faiz: 39.2M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 192.8M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 13.1B ZAR
CAPEX: 669.8M ZAR (Hasılatın %17.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-23.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 19671.31 ZAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %22
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %26.2
Net kâr marjı %26.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.9
ROE %6.9 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %51.5
FAVÖK marjı %51.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %28.8
Hasılat başına brüt kâr %28.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %23.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %23.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 7.3x Sektör: 10.4x
F/K 7.3x — sektör medyanına (10.4x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.50x Sektör: 1.93x
PD/DD 0.50x — sektör medyanının (1.93x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.5x Sektör: 4.3x
EV/EBITDA 2.5x — sektör medyanının (4.3x) %43 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 4.01x
Cari oran 4.01x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 50.0x
Faiz karşılama 50.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+30.8
Hasılat yıllık %30.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1111.5
Net kâr yıllık %1111.5 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 622.8M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 541.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
69/100
İyi sağlamlık (69/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+49.9%
Artı %49.9 beklenen değer (22636.84) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 23012.56 | PD/DD hedefi: 45315.00 | EV/EBITDA hedefi: 26312.50 | DCF hedefi: 3776.25
Damodaran Değerleme
25/100
Düşük Damodaran skoru (25/100). ROIC (%5.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
87/100
Düşük borç riski (87/100). Faiz karşılama oranı 50.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 77/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.2
ROIC (%5.2) sermaye maliyetinin (20.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %20.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
183.42
DCF (183.42) güncel fiyatın %98.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 15105.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
9/9
Güçlü Piotroski F-Score (9/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
R373.7
Graham içsel değer: R373.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
7.3x vs 10.4x
Sektör medyanının %30 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.50x vs 1.93x
Sektörden %74 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.5x vs 4.3x
Sektörden %43 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.2 vs %20.1 WACC
ROIC 14.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%26.2 vs %51.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %26.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (15105.00), TRAMA-99 çizgisinin %23.2 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 15105.00
TRAMA: 19671.31
Fark: %-23.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
ARI — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.